reklama

Odborníci firmy JPMorgan podle svých statistických modelů odhadují vrchol v počtu současných nakažených případů do sedmi dnů.

Statistické modely americké společnosti JPMorgan také podle Reuters ukázaly, že v největších zemích EU - Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Británii - by měl vrchol počtu momentálně nakažených přijít koncem března a celkem by se mohl přiblížit až 80.000 případům. Zhruba tolik případů dosud nahlásila Čína, odkud se koronavirus začal v prosinci šířit.

"Očekáváme, že v příštích dnech, tak do neděle, se ukáže, zda se vývoj epidemie v zemi zpomalí," řekl dnes Giulio Gallera z regionální vlády severoitalské Lombardie, kde je nejvíce případů nákazy. Z dosud 27.980 potvrzených případů nákazy v Itálii jich téměř 15.000 zaznamenali právě tam. V celé Itálii kvůli koronaviru zemřelo už 2158 lidí a 2749 nakažených se už zcela zotavilo.

Gallera dle agentury ANSA také varoval, že Lombardie už nemá téměř žádná volná místa na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích, kde by mohla poskytnout potřebnou péči. "Když jsem se dozvěděl, že nám milánský červený kříž pošle 30 ventilátorů, málem jsem se rozplakal štěstím," popsal dramatickou situaci Gallera.

Virolog Roberto Burioni, jehož citoval deník Corriere della Sera, se ale domnívá, že zpomalení šíření nákazy v Itálii bude trvat déle. Stejně tak experti z janovské univerzity předvídají, že vrchol šíření nákazy v Itálii přijde až kolem 25. března.

Všechny tyto předpovědi ale závisí na tom, jak budou Italové dodržovat opatření vyhlášené vládou ve snaze šíření nákazy omezit. V šedesátimilionové Itálii platí od 10. března karanténa pro celou zemi a od 12. března jsou v zemi zavřené restaurace i obchody s výjimkou prodejen potravin a lékáren.

reklama