Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covid-19 sužuje okolní státy ČR: Stovky nově nakažených v Německu a Polsku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Slovensko a Maďarsko i dnes hlásí poměrně nízké denní nárůsty případů koronavirové nákazy. Slovensko za posledních 24 hodin zaznamenalo 41 nových případů infekce, z toho 14 v Bratislavě, Maďarsko dokonce jen devět. V Polsku se nově nakazilo 512 lidí. Vyplývá to z informací jednotlivých národních úřadů.

Slovensko dosud evidovalo dohromady 2245 případů covidu-19, ale 1660 lidí se už vyléčilo a 28 zemřelo. V nemocnicích zůstává 25 pacientů s onemocněním nebo s podezřením na covid-19, na jednotkách intenzivní péče dva. Podporu umělé plicní ventilace nyní na Slovensku nepotřebuje nikdo s onemocněním.

Dnes potvrzené případy na Slovensku tvoří většinou lidé, kteří se vrátili ze zahraničí, nebo osoby, které se vyskytly mezi dohledanými kontakty potvrzených případů. Slovensko má prakticky po celou dobu pandemie šíření koronaviru pod kontrolou.

V Maďarsku je situace ještě příznivější než na Slovensku. Hlásí devět nových případů a už 11 dní tu nikdo s covidem-19 nezemřel. Dosud Maďarsko eviduje 596 takových úmrtí. Nemoci se už zbavilo 3339 lidí a aktuálně nemocných zůstává 530, z toho 76 v maďarských nemocnicích.

V Polsku, které má na 38,5 milionu obyvatel, počet potvrzených případů nákazy vzrostl o 512 na 44.416, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. I v Polsku je tak situace relativně příznivější než v desetimilionové České republice, která dnes eviduje 275 nových potvrzených případů.

Dalších 12 lidí v Polsku zemřelo, dohromady už 1694. Dalších 33.190 pacientů s covidem-19 se už vyléčilo, informovala dnes agentura PAP.

Po 20. dubnu Polsko, podobně jako mnohé další země postupně uvolňovalo protiepidemická opatření zavedená v březnu.

V Německu za uplynulý den přibylo 684 nových případů koronavirové infekce. Dnes o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI), podle něhož šest pacientů s onemocněním covid-19 za uplynulých 24 hodin zemřelo. Podle údajů institutu se dosud virem SARS-CoV-2 v Německu nakazilo 206.926 lidí a 9128 nemocných zemřelo. Přibližně 191.300 pozitivně testovaných ale již nemoc překonalo.

Reprodukční číslo v Německu podle RKI naposledy činilo 1,25. To znamená, že každý infikovaný v průměru nakazí o něco více než jednoho dalšího člověka. Číslo se však vztahuje k delšímu časovému období a odráží situaci před více než jedním týdnem.

Německo v posledních dnech zaznamenalo nárůst počtů nově infikovaných. Denní přírůstky nakažených bývají vyšší než 500, zatímco v dřívějších týdnech byly převážně pod touto hranicí. Dosavadního vrcholu epidemie v Německu dosáhla na začátku dubna, kdy úřady evidovaly i více než 6000 případů denně.

Šéf RKI Lothar Wieler v úterý řekl, že za nárůsty je mimo jiné lehkovážnost Němců. K jeho názoru se v dnešním rozhovoru s deníkem Kölner Stadt-Anzeiger částečně připojil i epidemiolog Gerd Fätkenheuer, který příčinu spatřuje v oslabení povědomí o nebezpečí nákazy.

To, co se nyní "odehrává v hlavách" lidí, podle experta představuje velké riziko. Lidé se podle něj nyní cítí mnohem bezpečněji než ještě před čtvrt rokem. "Po silném poklesu čísel lidé už v patřičné míře nevnímají rizika, která virus nadále představuje," řekl Fätkenheuer. Při důsledném dodržování všech ochranných opatření je přitom podle něj nadále možné mít vývoj epidemie pod kontrolou.

Zmocněnec německé vlády pro turistický ruch Thomas Bareiss dnes vyzval osoby, které se vracejí z dovolené v rizikových oblastech, aby se skutečně nechaly otestovat na koronavirus. "Slouží to vlastní ochraně, ale i obecné bezpečnosti," řekl ekonomický expert agentuře DPA. Cestování se podle něj nesmí stát rizikem a každý jednotlivec má zvláštní odpovědnost za druhé.

K dodržování sociálního distancování a k nošení roušek dnes vyzvala německá ministryně školství Anja Karliczeková. Podle ní není pravděpodobné, že by do poloviny příštího roku byla široce dostupná vakcína proti koronaviru. "Neměli bychom očekávat zázrak," podotkla ministryně.

Německá vláda kvůli vývoji vakcíny finančně podpořila biotechnologické firmy BioNtech, CureVac a IDT Biologika. Švýcarská farmaceutická firma Roche dnes mezitím oznámila, že klinické studie neprokázaly kýžený účinek v boji s covidem-19 u léku tocilizumab, který je registrován jako biologická léčba revmatoidní artritidy.

Témata:  COVID-19 koronavirus Slovensko Německo Polsko

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:02

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy