Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covid-19 sužuje svět už rok. Přes 1,9 milionu mrtvých, komplikací je komorbidita

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nový typ koronaviru se objevil počátkem prosince 2019 v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej (některé výzkumy ovšem hovoří o tom, že virus se objevil ještě dříve). Vir vyvolává onemocnění covid-19 s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Na virus umírají převážně senioři a chronicky nemocní pacienti.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) svědčí všechny dostupné důkazy o tom, že zdrojem koronaviru jsou netopýři z Číny.

Celkový počet infikovaných ve světě dosáhl podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) 89,6 milionu, obětí je celosvětově více než 1,9 milionu a vyléčených je dosud 49,7 milionu. Nákaza zasáhla podle JHU 191 zemí a území a rozšířila se již na všech sedm kontinentů.

První případ za hranicemi Číny se prokázal 13. ledna 2020 v Thajsku, první úmrtí v důsledku nového koronaviru mimo Čínu poté ohlásily 2. února Filipíny.

Počet mrtvých ve světě narůstá v poslední době o 100.000 za zhruba devět až deset dní. V předchozí fázi pandemie rostl počet mrtvých nejrychleji v dubnu, kdy se ze 100.000 na 200.000 úmrtí dostal za 15 dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují Spojené státy, které mají i nejvyšší počet nakažených. Podle JHU v USA dosud zemřelo s covidem přes 372.000 lidí, následují Brazílie (přes 200.000 mrtvých) a Indie (přes 150.000 mrtvých). Více než 100.000 mrtvých dosud zaznamenalo také Mexiko (133.000). Z Evropy je na tom co do počtu mrtvých nejhůře Británie (81.000), Itálie (přes 78.000) a Francie (téměř 68.000).

Nejvyšší smrtnost, tedy podíl zemřelých s covidem na celkovém počtu nakažených, má podle JHU celosvětově Jemen (29 procent), následují Mexiko (8,8 procenta) a Ekvádor (6,5 procenta). Z Evropy jsou na tom nejhůře Bulharsko (3,9 procenta), Bosna a Hercegovina (3,7 procenta) a Řecko (3,6 procenta). Nejvíce mrtvých s covidem za jediný den bylo podle JHU zaznamenáno 29. prosince, kdy celosvětově zemřelo přes 15,5 tisíce lidí.

V ČR se první potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru objevily 1. března 2020, od té doby se virus prokázal u více než 825.000 lidí. Spolu se šířením nákazy od loňského podzimu výrazně roste také počet mrtvých, jichž je už kolem 13.000. První člověk s nemocí covid-19 zemřel v ČR 22. března a ještě v půlce září bylo oficiálních obětí viru méně než 500. V říjnu pak začal počet mrtvých stoupat i o více než 200 denně (rekordem je 3. listopad s 262 mrtvými), hranice 10.000 mrtvých byla překročena v půli prosince. V posledních týdnech přírůstky zemřelých mírně klesly, o tisíc roste počet mrtvých zhruba za osm až deset dní.

Průběh koronavirové nákazy komplikují takzvané komorbidity, tedy současný výskyt dalších nemocí. Průměrný věk zemřelých pozitivních na koronavirus je v řadě evropských zemí okolo 80 let, ovšem například v Mexiku je podle náměstka ministra zdravotnictví Huga Lopeze-Gatella průměrný věk mrtvých s covidem jen 55 let, což je dáno zejména vysokou mírou obezity v populaci.

Podle dat, které zveřejnilo 25. listopadu české ministerstvo zahraničí je průměrný věk zemřelých pozitivních na koronavirus v ČR 79 až 80 let. Data za první pololetí roku 2020 rovněž ukázala, že 64 procent zemřelých nakažených covidem mělo zároveň různé další vážné nemoci, které komplikovaly jejich zdravotní stav. Nejčastěji se jednalo o ischemickou chorobu srdeční, diabetes, chronické nemoci srdce a cév či nádory.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.