Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další čínská města po protestech zmírňují koronavirová omezení

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

Tento víkend nebyly podle agentur zaznamenány žádné výrazné nepokoje. Na místech nepokojů z minulého týdne v Pekingu a Šanghaji se však pohybují policisté.

Město Urumči od pondělí znovu otevře nákupní centra, trhy, restaurace a další místa. Úřady tak po několika měsících ukončí přísné uzávěry. Urumči je hlavním městem Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a městem, kde vypukly protesty kvůli smrtícímu požáru.

Kroky ke zmírnění omezení se v jednotlivých oblastech země liší. V Šanghaji se od pondělí nebudou muset lidé prokazovat negativním testem na covid-19, pokud budou chtít jet veřejnou dopravou a navštěvovat parky. Město Nan-ning zrušilo požadavek na negativní test pro jízdu metrem.

V sobotu úřady v Pekingu oznámily, že nákup léků na horečku, kašel a bolesti v krku již nevyžaduje registraci. Toto nařízení bylo zavedeno, protože úřady se domnívaly, že lidé využívají tyto léky k zakrytí nemoci covid-19.

Protesty proti koronavirovým omezením ve více než 20 městech byly bezprecedentním projevem občanské neposlušnosti v Číně od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci v roce 2012, uvedla agentura Reuters. V následujících dnech řada měst oznámila zmírnění omezení, požadavků na testování a karanténních pravidel. Čína se také pode zdrojů chystá dále oznámit celonárodní zmírnění požadavků na testování a povolit pozitivním případům a blízkým kontaktům domácí izolaci.

Počet nových denních případů v Číně podle dnešní zprávy klesl na 31.824. To může být částečně způsobeno menším počtem testovaných osob. Úřady rovněž informovaly o dvou nových úmrtí s covidem-19.

Čínská politika nulové tolerance covid-19 měla ničivý dopad na druhou největší ekonomiku světa a negativně zasáhla globální dodavatelské řetězce. Čína tvrdí, že politika, která zcela uzavřela hranice pro cestování, je nezbytná pro záchranu životů a aby se zabránilo zahlcení systému zdravotní péče.

Navzdory nejnovějším zmírněním omezení se řada odborníků domnívá, že je nepravděpodobné, že by se Čína výrazně otevřela dříve než v březnu. Mimo jiné i vzhledem k potřebě zvýšit počet očkovaných, zejména u starší populace. Čína spoléhá na vlastní vakcíny. Zahraniční vakcíny nejsou v Číně schválené a prezident Si není ochoten to změnit, uvedla v sobotu ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy