Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další čínská města po protestech zmírňují koronavirová omezení

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

Tento víkend nebyly podle agentur zaznamenány žádné výrazné nepokoje. Na místech nepokojů z minulého týdne v Pekingu a Šanghaji se však pohybují policisté.

Město Urumči od pondělí znovu otevře nákupní centra, trhy, restaurace a další místa. Úřady tak po několika měsících ukončí přísné uzávěry. Urumči je hlavním městem Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a městem, kde vypukly protesty kvůli smrtícímu požáru.

Kroky ke zmírnění omezení se v jednotlivých oblastech země liší. V Šanghaji se od pondělí nebudou muset lidé prokazovat negativním testem na covid-19, pokud budou chtít jet veřejnou dopravou a navštěvovat parky. Město Nan-ning zrušilo požadavek na negativní test pro jízdu metrem.

V sobotu úřady v Pekingu oznámily, že nákup léků na horečku, kašel a bolesti v krku již nevyžaduje registraci. Toto nařízení bylo zavedeno, protože úřady se domnívaly, že lidé využívají tyto léky k zakrytí nemoci covid-19.

Protesty proti koronavirovým omezením ve více než 20 městech byly bezprecedentním projevem občanské neposlušnosti v Číně od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci v roce 2012, uvedla agentura Reuters. V následujících dnech řada měst oznámila zmírnění omezení, požadavků na testování a karanténních pravidel. Čína se také pode zdrojů chystá dále oznámit celonárodní zmírnění požadavků na testování a povolit pozitivním případům a blízkým kontaktům domácí izolaci.

Počet nových denních případů v Číně podle dnešní zprávy klesl na 31.824. To může být částečně způsobeno menším počtem testovaných osob. Úřady rovněž informovaly o dvou nových úmrtí s covidem-19.

Čínská politika nulové tolerance covid-19 měla ničivý dopad na druhou největší ekonomiku světa a negativně zasáhla globální dodavatelské řetězce. Čína tvrdí, že politika, která zcela uzavřela hranice pro cestování, je nezbytná pro záchranu životů a aby se zabránilo zahlcení systému zdravotní péče.

Navzdory nejnovějším zmírněním omezení se řada odborníků domnívá, že je nepravděpodobné, že by se Čína výrazně otevřela dříve než v březnu. Mimo jiné i vzhledem k potřebě zvýšit počet očkovaných, zejména u starší populace. Čína spoléhá na vlastní vakcíny. Zahraniční vakcíny nejsou v Číně schválené a prezident Si není ochoten to změnit, uvedla v sobotu ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

Témata:  Čína COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy