Dánské zdravotnické úřady dnes oznámily, že z preventivních důvodů na 14 dní pozastavují očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou zprávy o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika lidí, kterým byla vakcína podána. Později se k Dánsku připojilo s obdobným opatřením i Norsko, informovala agentura Reuters. Podle Británie je ale vakcína firmy AstraZeneca bezpečná a účinná.
"Je zdokumentováno, že vakcína je bezpečná a efektivní. Musíme ale reagovat na zprávy o možných vážných vedlejších účincích zaznamenaných jak v Dánsku, tak v dalších evropských zemích," uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel dánské Státní rady pro zdravotnictví Sören Broström. Dánska se týká jeden případ úmrtí.
Dánské úřady uvedly, že v tuto chvíli nelze určit, zda je mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin nějaká souvislost. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke zdůraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmítá a že pozastavení jejího používání je preventivním opatřením, které má poskytnout čas pro důkladnější prošetření komplikací.
"Norská agentura pro léčivé přípravky nyní shromažďuje veškerou dokumentaci, aby zjistila, jestli mají krevní sraženiny s vakcínou souvislost. Jsme v kontaktu s Dánskem, abychom získali více informací," prohlásil Steinar Madsen z agentury. "Doufáme, že ty souvislosti neobjevíme," dodal Madsen.
Dánský i norský očkovací program se kvůli dočasnému vyřazení vakcíny od firmy AstraZeneca prodlouží; v Dánsku to bude o čtyři týdny. Dánská vláda očekává, že všichni Dánové budou naočkováni do 15. srpna.
Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko. Jednu z šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nicméně ve středu oznámila, že zmíněná šarže vakcíny je podle předběžného vyšetřování v pořádku. Očkování tedy podle EMA nebylo příčinou zdravotních potíží žen z Rakouska. Vakcinaci zmíněnou šarží následně přerušilo také Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko, sdělila EMA.
Vakcínu, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, EMA doporučila k podmínečnému využívání v zemích EU v únoru a očkuje se s ní také v České republice. V ČR ale nejde o šarži užitou v Rakousku. Kromě vakcíny od firmy AstraZeneca Česko používá vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna.
Některé státy rovněž již dříve rozhodly, že vakcínu AstraZeneca nebudou podávat lidem starším 65 let. Důvodem je skutečnost, že podíl starších osob zahrnutých do klinických studií byl relativně nízký a data se proto týkala především efektivity v nižších věkových kategoriích. Firma AstraZeneca spekulace o nízké účinnosti své vakcíny u starších osob odmítá.
Podle Británie je vakcína firmy AstraZeneca bezpečná a účinná
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona dnes řekl, že vakcína proti covidu-19 vyvinutá firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou je bezpečná a účinkuje. Stalo se tak v reakci na rozhodnutí Dánska z preventivních důvodů pozastavit na dva týdny očkování tímto přípravkem kvůli zprávám o výskytu krevních sraženin u několika lidí, jimž byl podán. Také britský lékový úřad MHRA veřejnosti vzkázal, že se má nadále nechat očkovat, a to i vakcínou od AstraZeneky.
"Dáváme jasně najevo, že (tato vakcína) je jak bezpečná, tak účinná ... a když lidé dostanou pozvánku k očkování, měli by tak s důvěrou udělat," uvedl dnes Johnsonův mluvčí. Dodal, že dánské zdravotní úřady zdůraznily, že souvislost mezi vakcínou a vznikem krevních sraženin není potvrzená. Léková agentura MHRA k tomu podotkla, že krok dánských úřadů je preventivní.
"Krevní sraženiny mohou vznikat přirozeně a nejsou ničím neobvyklým," řekl Phil Bryan z oddělení MHRA pro bezpečnost očkování. Dodal, že v Británii zdravotníci lidem aplikovali více než 11 milionů dávek vakcíny od AstraZeneky a že úřad nedostal informace o více případech tvorby krevních sraženin po očkování, než je tomu z přirozených příčin. "Záležitost bedlivě sledujeme, ale dostupné důkazy nepotvrzují, že příčinou vzniku krevních sraženin je vakcína," řekl také Bryan.
Témata: očkování, AstraZeneca, Dánsko, Norsko, Velká Británie
Související
3. října 2024 10:53
31. srpna 2024 19:39
31. srpna 2024 13:21
28. srpna 2024 13:22
20. srpna 2024 21:21
20. srpna 2024 12:49