Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Devět zemí se zavázalo poslat Ukrajině více než 150 tanků Leopard, řekl Austin

Lloyd Austin
Lloyd Austin
Foto: U. S. Central Command

Koalice zemí, které přislíbily poskytnout Ukrajině tanky Leopard, dále roste - devět zemí se zavázalo poslat Ukrajině více než 150 těchto tanků. Na dnešním virtuálním zasedání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu to uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin. Šéf Pentagonu neupřesnil, zda jde o stroje typu Leopard 2 nebo i o starší konstrukce Leopard 1, ani kterých devět zemí tento závazek učinilo.

"Koalice zemí, které darují Ukrajině tanky Leopard, se stále rozrůstá. Devět zemí se nyní zavázalo poskytnout více než 150 tanků Leopard," uvedl mimo jiné Austin ve své úvodní řeči na zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu, která pod vedením Spojených států sdružuje přibližně 50 zemí. Dnešní jednání bylo podle Pentagonu desáté od loňského dubna, kdy uskupení vzniklo.

Austin připomněl, že řada zemí ze skupiny poskytla nebo přislíbila Ukrajině, která se už déle než rok brání ruské vojenské agresi, různé zbraně včetně systémů protivzdušné obrany.

Německé tanky Leopard, hlavně jejich modernější verze Leopard 2, patří k nejpočetnějším a nejkvalitnějším tankům současnosti. Ukrajina o jejich dodávky usiluje už řadu měsíců, snahu ale dlouho blokoval rezervovaný postoj Německa, které má jako výrobce tanku rozhodující slovo. Berlín ale postupně názor měnil a letos ukrajinským silám přislíbil moderní tanky Leopard 2A6 a dodávky povolil i dalším zemím.

Německý ministr obrany Boris Pistorius nedávno uvedl, že Německo a Portugalsko předají Ukrajině slíbené tanky do konce března. Do koalice zemí ochotných poskytnout Ukrajině tyto stroje se podle dostupných informací zapojily mimo jiné také Polsko, Norsko, Kanada a Španělsko. Jak je známo z veřejných prohlášení, zatím pouze Varšava dodala Ukrajině slíbených 14 tanků Leopard 2, poznamenal dnes server Ukrajinska pravda.

Ukrajinské ministerstvo obrany dnes na telegramu uvedlo, že ukrajinské ozbrojené síly obdržely od mezinárodních partnerů za minulý rok na 117.575 kusů moderních zbraní a munice. Detaily tiskové oddělení resortu neposkytlo. "Ukrajinští vojáci si mimořádně rychle osvojují nové zbraně a efektivně a vynalézavě je využívají na bojišti," píše se v příspěvku s poznámkou, že to inspiruje mezinárodní partnery, aby zemi poskytovali stále pokročilejší a technologicky vyspělejší zbraně.

Témata:  Lloyd Austin Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.