Jihokorejská tajná služba zmařila pokusy Severní Koreje o hackerský útok na firmy v Jižní Koreji, které vyvíjejí vakcíny proti koronaviru. Dnes o tom s odvoláním na členy jihokorejského parlamentního výboru pro zpravodajské služby informuje agentura Reuters.
Podle poslance Ha Te-kunga NIS nespecifikovala, na které farmaceutické společnosti severokorejští hackeři útočili a kolikrát se tak stalo, nezpůsobili však žádné škody, napsala agentura Reuters.
Microsoft minulý týden varoval, že hackeři pracující ve službách ruské a severokorejské vlády se pokoušeli napadnout farmaceutické firmy a vědce pracující na vývoji očkovací látky proti covidu-19 v Kanadě, Francii, Indii, Jižní Koreji a Spojených státech.
Ha a jeho kolega z výboru pro zpravodajské služby Kim Pjung-ki říkají, že severokorejský vůdce Kim Čong-un podnikl různé absurdní kroky v souvislosti s "paranoiou" kvůli covidu-19. Mezi nimi je podle nich například zákaz rybaření a produkce soli, protože mořská voda může být prý kontaminovaná koronavirem, nebo zablokování asi 100.000 tun rýže z Číny v přístavu Ta-lien na severovýchodě Číny. "Projevuje se u něho zlost a známky stresu a ve stále větší míře vydává nesmyslné rozkazy," řekl novinářům poslanec. Severní Korea také 1. listopadu uzavřela město Hjesan na hranici s Čínou a o několik dnů později i město Nampcho na západě země, kde je největší přístav.
I když Severní Korea, jeden z nejizolovanějších států světa, tvrdí, že nezaznamenala jediný případ koronavirové infekce, podle jihokorejské služby není vyloučené, že se tam nákaza dostala. Země měla obchodní kontakty s Čínou, kde se nový typ koronaviru koncem minulého roku objevil. V lednu pak KLDR kvůli jeho šíření uzavřela své hranice.
Témata: hackeři, Severní Korea, Kim Čong-un, Jižní Korea
Související
11. srpna 2024 15:53
9. srpna 2024 21:52
26. července 2024 10:38
7. května 2024 16:04
4. května 2024 18:21
3. května 2024 12:44