Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dívka (6) byla v letadle opařena kávou. Kdo nese vinu? Soud EU rozhodl

Káva
Káva
Foto: Pixmac

Soudní dvůr EU se postavil na stranu šestileté pasažérky, kterou opařila rozlitá horká káva na palubě letadla rakouské letecké společnosti Niki a domáhala se odškodnění. Dopravce je za újmu odpovědný, pokud si ji cestující nezpůsobil sám, vyplývá z rozsudku, který dnes soud zveřejnil. Dívka tedy má na odškodnění nárok.

Spor mezi dívkou zastupovanou otcem a insolvenční správkyní společnosti Niki Luftfahrt podle agentury APA postoupil rakouský nejvyšší soud unijnímu soudu. Ten nyní konstatoval, že pojem "úraz" uváděný v Montrealské úmluvě o letecké přepravě zahrnuje všechny okolnosti, při nichž způsobil cestujícímu na palubě letounu poranění předmět poskytnutý posádkou. Podle soudního dvora je bezpředmětné, zda dané okolnosti nějak souvisí se specifickým rizikem cestování letadlem.

Dívka byla zraněna v roce 2015 během letu z Mallorky do Vídně, když se z nevyjasněné příčiny převrhl kelímek s vroucí kávou. V daném případě se nepodařilo zjistit, zda se kelímek převrhl například v důsledku závady na sklápěcím stolku, nebo kvůli vibracím letounu.

Přibližně hodinu po startu podávala letuška nápoje. V tu chvíli se dívka přes loketní opěrku opírala o svého otce, který dostal kelímek kávy bez víčka. Když si žádal ještě o mléko do kávy, kelímek sklouzl ze sklápěcí desky a horký nápoj se rozlil na hruď děvčete. Dívka utrpěla středně těžké popáleniny na dvou až čtyřech procentech povrchu těla.

Letecká společnost Niki Luftfahrt se argumentovala tím, že nešlo o úraz ve smyslu Montrealské úmluvy, tedy takový, který zavinila letecká společnost nebo její pracovníci a že sklouznutí kelímku nezapříčinila nenadálá událost.

Témata:  Soudní dvůr EU letectví a letadla odškodnění

Aktuálně se děje

15. července 2024 10:12

Cena kávy poroste. Kvůli počasí i EU, tvrdí výrobce

Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy