Migranti, z nichž většinu tvoří muži z Maroka, Bangladéše, Egypta a Sýrie, mávali a tleskali, když se na palubě lodi provozované německou humanitární organizací Sea-Watch blížili k západosicilskému přístavu Trapani. Jeden z nich držel transparent s nápisem "Itálie je dobrá".

Po otestování na koronavirus byli migranti převezeni na karanténní loď, kde by měli preventivně zůstat dva týdny, sdělili Reuters svědci.

Minulou neděli plavidla Sea-Watch a Ocean Viking, které provozuje evropská humanitární organizací SOS Méditerranée, z nebezpečně přelidněné dřevěné lodi ve Středozemním moři zachránila 394 migrantů. Následně začaly posádky lodí hledat přístav k zakotvení. SOS Méditerranée dnes oznámila na twitteru, že loď Ocean Viking s 549 migranty zachráněnými na moři zakotví v sicilském přístavu Pozzallo v neděli. "Za poslední tři roky lidé zachránění na moři příliš často čekali několik dní na vylodění, a to na úkor jejich duševního a fyzického zdraví," uvedla v příspěvku a vyzvala k nastavení předvídatelného mechanismu pro vylodění.

V posledních měsících se kvůli teplejšímu počasí z Tuniska a Libye do Itálie a dalších částí Evropy vydává více lodí s migranty. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v letošním roce ve Středozemním moři utonulo více než 1100 lidí prchajících před konflikty a chudobou v Africe a na Blízkém východě.