reklama

Střediska, která by podle předpokladu vlády měla začít fungovat už v létě, mají ulehčit nynějším přeplněným táborům a usnadnit vyřizování žádostí o azyl a případné deportace.

Takové řešení se však nelíbí správám řeckých ostrovů. "Nevěříme jejich ujišťování, že zavřou všechna dosavadní střediska," pochybuje o vládních slibech Stratos Kytelis, starosta hlavního města Lesbu Mytiléna. Protesty podle něj odstartovala neschopnost vlády dodržet slovo.

"Lidé na ostrovech ... otevřeli své domovy a na pomoc (uprchlíkům) věnovali i to málo, co měli. Bohužel kvůli špatnému přístupu (vlády) není situace vůbec pod kontrolou," vysvětluje Kytelis. "Evropa nám vystavěla zdi a migranty a uprchlíky na našich ostrovech uvěznila," dodal starosta.

Dnešní protesty se i přes rozhořčení obyvatel ostrovů konaly bez svárů a potyček, nikdo nebyl zatčen, uvedla AP.

Pětice řeckých ostrovů, které se nacházejí jen několik kilometrů od Turecka, v minulých letech čelila vysokým počtům migrantů z Blízkého východu a Asie. Uprchlická střediska na takovou situaci nebyla připravena a například zařízení na Lesbu koncipované pro 3000 lidí momentálně zadržuje okolo 20.000 lidí.

Migrantům je na základě dohody mezi Evropskou unií a Tureckem z roku 2016 zakázáno bez zvláštního povolení z ostrovů odcestovat na pevninské Řecko. Opatření má zamezit zvyšování počtů uprchlíků mířících přes Balkán dál do Evropy.