Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Držení psů na řetězu bude na Slovensku zakázáno

Psi
Psi
Foto: Pixabay

Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky zakázáno. Rozhodl o tom dnes parlament, který hlasy velké většiny přítomných poslanců schválil novelu zákona o veterinární péči.

Na základě schválené předlohy nebude v chovném zařízení a ani v domácnostech již možné psa uvazovat. Výjimkou bude chov takzvaných nebezpečných psů, dále služebních psů během pracovní činnosti nebo výcviku a krátkodobé uvázaní psa v době čištění chovného prostoru, krmení zvířete či jeho ošetření.

Zákon v případě podpisu prezidentkou vstoupí v platnost na začátku příštího roku, na stávající vlastníky psů se bude vztahovat přechodné období do konce roku 2023. Za porušení zákazu uvazování psů budou moci úřady uložit obyvatelům pokutu do 300 eur (7650 korun), podnikatelům od 400 do 3500 eur (10.200 až 89.250 Kč).

Změnu zákona uvítalo občanské sdružení Svoboda zvířat, které pod petici za zákaz držení psů na řetězu sesbíralo desítky tisíc podpisů. Tvrdilo například, že uvazování psů na řetěz způsobuje zvířeti utrpení a může negativně ovlivnit jeho zdraví a chování.

Témata:  Slovensko psi

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.