Putin dnes v projevu na moskevské přehlídce k výročí konce druhé světové války ruský vpád na Ukrajinu označil za jediné správné rozhodnutí. NATO podle něj připravovalo u ruských hranic vojenskou infrastrukturu a Rusku tím hrozila bezprostřední hrozba. Moskva prý proto musela zasadit preventivní úder.

"Znovu si to řekněme. Země NATO neměly v úmyslu na Rusko zaútočit. Ukrajina neplánovala napadnout Krym. Ruští vojáci umírají -ne při obraně země, ale při pokusu o okupaci jiné. Pro tuto válku neexistují rozumné důvody, jen zvrácené ruské imperiální ambice," napsal Podoljak na twitteru.

Arestovyč na facebooku uvedl, že při poslechu takového projevu je třeba číst mezi řádky, a Putinovi předpověděl brzký konec. Projev ruského státníka podle něj dokázal, že "vyděšený" prezident nechce rozsáhlou válku. Západ před dnešními oslavami výročí spekuloval, zda nebude chtít Putin Ukrajině oficiálně vyhlásit válku nebo v Rusku vyhlásit všeobecnou mobilizaci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátce před Putinovým projevem na Rudém náměstí promluvil k Ukrajincům ve videu, ve kterém uvedl, že Ukrajina válku s Ruskem vyhraje.

Putinův proslov byl proslovem prohrávající země, dodal později podle Unianu Podoljak. "Projev neměl žádnou klíčovou myšlenku, šlo jen o sled banálních slov. ... Už jim dochází kreativita, zmůžou se jen na vyhrožování jadernými zbraněmi a vyhrožování ostatním zemím," uvedl poradce. Upozornil ale, že Rusko je nevyzpytatelná země, která má stále dostatečné zdroje i finanční prostředky.

Na projev reagovali také čeští politici. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ruský prezident v projevu vršil lež za lží. "Jeho výklad historie je nebezpečím pro celý civilizovaný svět, protože podlehl své zrůdné ideologii a přesvědčil o ní také velkou část ruského obyvatelstva. Agresorem je ale Rusko. Válka skončí, až přestane vraždit nevinné lidi," uvedla na twitteru.

Lež za lží viděl v projevu také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Já bych považoval za jediné správné rozhodnutí, aby stanul před tribunálem v Haagu a vyfasoval doživotní svěrací kazajku. A i tak by to bylo málo za to, co způsobil!" napsal