Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové připravují ekonomiku na nekonečnou válku, říká Podoljak

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta
Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta
Foto: FREE Photo UNIAN

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

Podoljak poukázal hlavně na změnu na postu ministra obrany, který opustil Sergej Šojgu. Výběr ekonoma Andreje Bělousova podle něj ukazuje, jak daleko je Moskva připravena zajít při úpravě své ekonomiky pro vojenské potřeby.

"Rusko mění téměř celou svoji ekonomiku na válečnou. Bude to militaristická země a její ekonomika bude postavena výlučně na výrobě pro armádu," upozornil Podoljak v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Změny, které dnes vidíme, jsou důkazem úplné přeměny Ruské federace," konstatoval.

Zatímco ukrajinská armáda se potýká s nedostatkem munice a dostatečně připraveného personálu, ruské jednotky pomalu postupují na Donbasu a zahájily nové ofenzivní operace v Charkovské oblasti. 

Válka na Ukrajině se tak po více než dvou letech bojů ocitla v rozhodující fázi, míní Zelenského poradce. Podoljak v této souvislosti vyzval Západ k pokračování pomoci Ukrajině. Kyjev podle něj potřebuje více střel dlouhého doletu, munice i nábojů. Zazněl i apel na zpřísnění sankcí proti Rusku. 

Témata:  Mychajlo Podoljak válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.