"I přes víkend prodloužený svátkem Nanebevstoupení Páně a navzdory nedůvěře k vakcíně od firmy AstraZeneca vláda těsně dosáhla cíle stanoveného na polovinu května. Příští etapa počítá s 30 miliony prvních dávek vakcíny do 15. června," uvedla stanice BFMTV na svém webu.

"Situace se zlepšuje, můžeme se posunout k další fázi," prohlásil premiér Jean Castex v televizi. Vláda od středy 19. května hodlá zrušit některá protikoronavirová omezení a znovu otevřít bary a restaurace, připomněla agentura Reuters.

Obě injekce s vakcínou dosud dostalo 8,8 milionu Francouzů, což odpovídá 13 procentům obyvatelstva země, resp. téměř 17 procentům dospělé populace, poznamenala agentura AFP.

Očkování proti covidu-19 ve Francii začalo loni 27. prosince. Od středy tohoto týdne se mohou očkovat lidé starší 18 let. Ale vláda také hledá způsob, jak naočkovat čtvrtinu populace starší 75 let, která dosud první injekci nedostala, poznamenal portál listu Le Monde.

Ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, covid-19 připravil o život 81.116 pacientů v nemocnicích a 26.307 osob v pečovatelských zařízeních. Počet lidí, kteří onemocnění podlehli ve svých domovech, je ale obtížné spočítat, a tak celková bilance ještě není známa. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která globálně monitoruje vývoj pandemie, registruje Francie přes 5,9 milionu případů koronaviru.

Francouzské úřady dnes ohlásily 4271 pacientů na jednotkách intenzivní péče, což o 81 méně než v pátek. Tento klíčový ukazatel klesá dvanáctý den po sobě, napsala agentura Reuters. Úřady také oznámily, že v nemocnicích zemřelo dalších 112 pacientů, kteří měli pozitivní test na koronavirus. O den dříve to bylo 173 úmrtí. Za posledních 24 hodin přibylo 15.685 nově potvrzených případů nákazy.