reklama

Dvořák o jmenování zmocněnce pro přijetí eura a vstup do ERM II (evropský mechanismus směnných kurzů - pozn. red.) informoval na sociální síti X.

Ministr zmínil, že vládní hnutí Starostové a nezávislí dokonce dlouhodobě usiluje o jmenování národního koordinátora pro přijetí eura. Uvnitř koalice na tom však nepanuje shoda. "S ohledem na probíhající debatu o euru jsem se rozhodl jmenovat zmocněnce pro otázky eura v rámci svého týmu," vysvětlil.

Hlavní agendou zmocněnce má být zapojení do veřejné diskuse o plnění maastrichtských kritérií a dalších krocích, které připraví Česko na případné přijetí jednotné unijní měny. "Jsem přesvědčen o tom, že ekonom Petr Zahradník je člověk na svém místě a že právě on dodá debatě o euru potřebnou dynamiku," dodal Dvořák.

Hospodářské noviny napsaly, že ministr pro evropské záležitosti vytvořil funkci natruc ODS, která odmítá vstup do eurozóny i obsazení existující pozice koordinátora pro zavedení eura. Zatímco určit koordinátora sám Dvořák nemůže, pravomoc jmenovat zmocněnce podle legislativy má, uvedl zmíněný deník.

Ekonom Zahradník je expertem specializujícím se na problematiku Evropské unie. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, působil i na prestižních zahraničních univerzitách. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) či EuroTeamu při Evropské komisi.