reklama

"Zakážu to. Užívání a dovoz. Víte proč? Protože je to toxické a vláda má pravomoc vydávat nařízení na ochranu veřejného zdraví a zájmu," prohlásil Duterte v úterý na tiskové konferenci. "Toto vapování (kouření elektronických cigaret - pozn. ČTK), tvrdí o něm, že je elektronické. Neříkejte mi takové blbosti. Radši toho nechte. Nařídím, aby vás zatkli, jestliže to budete dělat v místnosti. Je to jako kouření, otravujete lidi," dodal prezident, proslulý neformálním vystupováním.

Filipínský ministr zdravotnictví nedávno informoval o hospitalizaci 16leté osoby s poškozenými plícemi. Úřady stav tohoto člověka označily za přímý důsledek užívání elektronických cigaret.

Bývalý kuřák Duterte je známý tvrdým postojem proti návykovým látkám. Od nástupu do funkce v roce 2016 zavedl jedny z nepřísnějších zákonů proti kouření v celé Asii. Spustil i kontroverzní protidrogovou kampaň, při níž policisté zastřelili už několik tisíc podezřelých drogových dealerů. Úřady tvrdí, že tito lidé se bránili zatčení.

Podle některých nevládních organizací ale v mnoha případech šlo o nezákonné popravy, které Duterte svou rétorikou podporuje a schvaluje. Prezidentova politika je dlouhodobě velice populární u domácího obyvatelstva, souhlasí s ní kolem 80 procent Filipínců.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své červencové zprávě uvedla, že jsou e-cigarety "nesporně škodlivé", a že je nelze doporučit jako vhodný nástroj k odvykání kouření. Od jejich užívání odrazují rovněž americké úřady v souvislosti s několika desítkami úmrtí a stovkami případů plicních onemocnění, které podle nich s elektronickými cigaretami souvisely.

E-cigarety zakázala v září Indie, která má druhý nejvyšší počet kuřáků ze všech zemí na světě. Jako důvod mimo jiné uvedla, že se jejich užívání epidemicky šíří mezi mladými lidmi. Obdobné celostátní zákazy už také platí například v Brazílii, Singapuru či v Thajsku.