Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by vysvětlila "extrémně znepokojivá " obvinění z podvodů při vydávání schengenských víz.
Polská média minulý měsíc informovala o tom, že některé polské diplomatické mise ve spolupráci s dalšími aktéry v Africe a na Blízkém východě vytvořily a provozovaly systém, který zájemcům z těchto oblastí výměnou za úplatky umožňoval získat Schengenská víza.
EK už dopisem z 19. září požádala polskou vládu o objasnění celé záležitosti, podle zástupců EU však Varšava stále neposkytla ve věci klíčové podrobnosti.
"Důvěra a transparentnost jdou ruku v ruce, v zájmu obnovení důvěry proto potřebujeme úplné objasnění celé záležitosti," prohlásil ve Štrasburku na půdě Evropského parlamentu místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas.
Podezření z podvodného vydávání víz polskými úřady vyvolala obavy z přílivu nelegálních migrantů do Schengenského prostoru sdružujícího téměř tři desítky zemí.
Skandál znepokojil i německou vládu, která vyzvala Varšavu, aby upřesnila počet víz údajně nelegálně vydaných některými polskými konzuláty. Podle polské opozice bylo pochybně vydáno až 250.000 víz, polské úřady oficiálně hovoří jen o několika stovkách pracovních víz.
Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau ale následně obvinil německého kancléře Olafa Scholze z pokusu o vměšování do vnitřních záležitostí Polska před nadcházejícími parlamentními volbami, které jsou naplánovány na 15. října.
Scholz prohlásil, že Polsko by mělo vysvětlit obvinění, že polské konzuláty v některých afrických a asijských zemích prodávaly pracovní víza za zrychlený režim za řádově tisíce dolarů.
Během shromáždění svých stranických kolegů ze sociální demokracie v Norimberku, uvedl, že Polsko nekontrolovaně propouští lidi přes své území, což může ovlivnit azylovou politiku jiných zemí.
Řekl, že lidé, kteří přicházejí do Polska, by měli být zaregistrováni a podstoupit azylové řízení. Zmiňoval také víza, která jsou udělována za platbu, a zdůraznil potřebu jednání s polskou vládou.
Šéf polské diplomacie následně na sociální síti označil Scholzovo prohlášení za porušení principu suverénní rovnosti států a za pokus o vměšování do vnitřních záležitostí Polska. Vyzval Scholze, aby se vyvaroval vyjádření, která by mohla poškodit polsko-německé vztahy.
Podle nedávných informací někteří úředníci polského ministerstva zahraničí údajně umožnili migrantům získat víza ve zrychleném režimu za platbu zprostředkovatelům bez řádné kontroly. Skandál vypukl poté, co jiné země unijního schengenského prostoru informovaly Polsko o neobvykle vysokém počtu osob s polskými vízy.
Polská vláda ale tvrdí, že problém se týká pouze několika stovek případů a obviňuje opozici a média, že situaci zveličují. Dosud bylo obviněno sedm osob.
Témata: Polsko, Evropská komise (EK)
Související
6. ledna 2025 12:24
30. prosince 2024 14:24
21. listopadu 2024 12:46
17. listopadu 2024 13:25
16. listopadu 2024 13:11
7. listopadu 2024 10:28