Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EP: EU by měla spolupracovat s USA i posílit soběstačnost v obraně

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Úzká spolupráce v boji proti novým bezpečnostním hrozbám, koordinace ve vztahu k Číně nebo silnější partnerství v digitálních a ekologických otázkách. To vše by podle dnešního usnesení Evropského parlamentu mělo být do budoucna součástí vztahů mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Ve stanovisku přijatém na plenárním zasedání zároveň europoslanci podpořili větší soběstačnost EU v obranné sféře.

Rezoluce EP je dalším příspěvkem do živých debat ohledně směřování transatlantického partnerství. V návaznosti na úterní rozpravu byla dnes schválena poměrem 550 hlasů ku 83. Europoslanci se v ní přihlásili k "rozsáhlé spolupráci" mezi EU a USA, kterou označili za "základ stability a bezpečnosti" v Evropě. Zároveň vyzvali k posílení společných iniciativ od investic do výzkumu a vývoje po kyberbezpečnost.

Konkrétně požadují například spolupráci při zavádění celosvětové daně z příjmu právnických osob nebo "silnější regulační, ekologické, udržitelné a digitální partnerství" prostřednictvím nově zřízeného orgánu Rada pro obchod a technologie (TTC). Dále europarlament volá po koordinaci sankční politiky "kdykoli je to možné a užitečné", posilování "spolupráce a koordinace mezi USA a EU ohledně Číny" nebo po rozvoji úzké spolupráce při řešení nově se objevujících hrozeb včetně "hybridních hrozeb a dezinformačních kampaní".

Debaty o novém nastavení partnerství v posledních týdnech oživil především odchod amerických vojáků z Afghánistánu a následně oznámení americko-britsko-australského bezpečnostního paktu, který byl ranou pro Francii a její dohodu o dodávce ponorek australské armádě. Vztahy s USA se tento týden neprobíraly jen v Evropském parlamentu, ale i na neformálním summitu EU ve Slovinsku. Předseda Evropské rady Charles Michel v pozvánce na summit vyzval představitele unijních zemí, aby byla EU asertivnější a efektivnější.

Usnesení přijaté Evropským parlamentem v této souvislosti vyjadřuje podporu novému vyvážení odpovědnosti v transatlantických bezpečnostních vztazích. Způsobem, jak snížit zatížení USA, je podle něj prosazování větší soběstačnosti členských států EU v otázkách obrany.

"Jakkoli USA nadále zůstávají nejvýznamnějším mezinárodním partnerem EU (mimo jiné i proto, že globální prosazení některých politik bez koordinovaného postupu EU a USA ani není možné), je zároveň třeba, aby EU byla i samostatně schopná vystupovat na mezinárodním poli jako silný hráč," uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který je členem delegace EP pro vztahy s USA.

Témata:  EU USA

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 13:31

Zatčení asistenta poslance AfD v Německu. Je podezřelý ze špionáže pro Čínu

Německá policie zatkla v Drážďanech muže podezřelého ze špionáže pro Čínu. Jde o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) ve volbách do Evropského parlamentu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy