Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epidemie eboly v západoafrické Guineji skončila

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v západoafrickém státě Guinea. Krvácivá horečka se v zemi začala šířit v únoru, nakazilo se jí 16 lidí, z nichž 12 zemřelo, uvedla agentura Reuters. Nebezpečná choroba se v Guineji letos objevila poprvé od epidemie z let 2013 až 2016, kdy v západní Africe zabila přes 11.300 lidí.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes prohlásil, že Guineji se podařilo dostat pod kontrolu výskyt eboly a zabránit jejímu rozšíření za hranice právě díky zkušenostem, které svět získal při někdejší epidemii v západní Africe, a díky rychlé a koordinované reakci.

Světová zdravotnická organizace sleduje každé nové propuknutí eboly s velkými obavami. V posledních letech se tato nemoc vyskytovala především v Kongu.

Dosud nejhorší epidemie eboly na světě vypukla v prosinci 2013 právě v Guineji. Odtud se virus rozšířil do sousední Libérie a Sierry Leone. Nakonec se dostal do deseti zemí včetně Španělska a Spojených států. Do roku 2016, kdy epidemie skončila, se objevilo na 28.600 zdokumentovaných případů. Přes 99 procent z nich připadalo na Guineu, Libérii a Sierru Leone.

Ebola je vysoce nakažlivá a může zabít až 90 procent nakažených. Poprvé byla zjištěna v roce 1976 u řeky Ebola v dnešním Kongu. Přenáší se kontaktem s tělesnými tekutinami a krví, způsobuje zvracení, průjem a selhání orgánů.

Témata:  ebola Guinea

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 14:48

Sloužil 40 dní po smrti Navalného mši, Putinův spojenec kněze suspenodval

Ruská pravoslavná církev suspendovala kněze, který vedl smuteční mši za zesnulého kritika Kremlu Alexeje Navalného, ​​uvádí se v dekretu zveřejněném v úterý.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy