Lodě z ukrajinských černomořských přístavů vyvážejí zemědělské produkty ze země napadené ruskou armádou na základě dohody pod záštitou OSN a Turecka. Rusko, které od dohody tento týden dočasně odstoupilo kvůli údajnému ukrajinskému útoku na ruskou flotilu, ve středu oznámilo, že dohodu opět začne plnit, protože od Ukrajiny obdrželo záruky, že Kyjev nepoužije plavební koridor k bojovým operacím.

Turecko v létě dohodu společně s OSN pomohlo dojednat a nyní se podílí na zajištění bezpečné plavby lodí převážejících přes Černé moře zemědělskou produkci.

Podle agentury AFP dnes Erdogan slíbil, že Rusko a Turecko budou "bezplatně dodávat" obilniny africkým zemím, kterým hrozí hlad. "Pomozme rozvojovým zemím," prohlásil Erdogan. "Putin mi řekl, že bychom měli dodávat obilí zdarma těmto zemím, jako jsou Džibutsko, Somálsko a Súdán," dodal turecký prezident.

"Dospěli jsme k dohodě a dohodli jsme se, že o tom budeme šířeji diskutovat během summitu G20," řekl dále Erdogan s odkazem na schůzku světových lídrů plánovanou na polovinu listopadu v Indonésii.

Moskva už minulou sobotu uvedla, že je připravena v příštích měsících s pomocí Turecka bezplatně dodat 500.000 tun obilí do chudých zemí. Obilná dohoda, jejíž platnost vyprší 19. listopadu, umožnila od 1. srpna vyvézt deset milionů tun obilovin a dalších zemědělských produktů, a zmírnila tak světovou potravinovou krizi. Moskva ve středu uvedla, že váhá, zda dohodu prodloužit.