reklama

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Budoucího šéfa Bílého domu Michel rovněž pozval do Bruselu na mimořádný summit se zástupci evropské sedmadvacítky, který by se měl uskutečnit v příštím roce. "Nyní je čas na to, abychom spojili síly," uvedl předseda Evropské rady na twitteru.

Zvolený prezident USA dnes hovořil také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. "Je to nový začátek pro globální partnerství EU a USA," uvedla na twitteru. Silná EU a silné Spojené státy podle von der Leyenové mohou utvářet celosvětovou agendu "založenou na spolupráci, multilateralismu, solidaritě a sdílených hodnotách".

Poprvé dnes Biden telefonicky hovořil také s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem. "Hovořili o důležitosti naší transatlantické aliance jako základního kamene naší kolektivní bezpečnosti," stojí v prohlášení NATO k rozhovoru.

Agentura Reuters připomněla, že dosluhující prezident Donald Trump měl napjaté vztahy se spojenci z Evropské unie i Severoatlantické aliance. Otevřeně například podporoval brexit a kritizoval evropské členy NATO kvůli nízkým výdajům na obranu.

reklama