reklama

Země EU se dohodly na podpoře ukrajinské obrany proti ruské invazi, v rámci které měly dodat náboje do března 2024. Pistorius však při příchodu na setkání ministrů obrany EU prohlásil, že dosažení cíle jednoho milionu kusů není pravděpodobné.

Kritici, kteří varovali před nerealistickým cílem, bohužel měli pravdu, dodal Pistorius.

Podle dohody EU dostal Kyjev zatím asi 300 000 kusů dělostřelecké munice. Existují však obavy, zda zbrojovky dokáží včas vyrobit dostatek munice ráže 155 mm, kterou země EU nyní objednávají.

Někteří představitelé EU zdůrazňují, že je příliš brzy na hodnocení, zda EU dosáhne svého cíle. Josep Borrell, šéf diplomacie EU, upozornil na to, že evropské zbrojovky exportují asi 40 procent své produkce do jiných zemí.

Vyzval proto členské země EU, aby daly přednost vývozu munice na Ukrajinu před vývozem do jiných zemí.

Estonský ministr obrany Hanno Pevkur prohlásil, že Estonsko se snaží maximalizovat dodávky nábojů pro Ukrajinu, a zdůraznil, že EU by měla být schopna dodávat munici na stejné úrovni jako Rusko a Severní Korea.

EU čelí obtížím při plnění svých závazků v době, kdy opozice v americkém Kongresu hrozí schopnosti Spojených států udržovat dodávky pomoci pro Ukrajinu.

Situace na bojišti zůstává v patové situaci, přičemž Ukrajincům se dosud nepodařilo znovu získat velké části okupovaného území během protiofenzivy.