Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa na MeToo kašle. Plácido Domingo sklízí ovace navzdory obvinění v USA

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Maďarské publikum vřele přijalo španělského tenoristu Plácida Dominga, který ve středu večer v Segedínu koncertem otvíral nový fotbalový stadion pro katolickou diecézi.

Vystoupení v Maďarsku bylo pro osmasedmdesátiletou operní legendu druhým v Evropě od chvíle, kdy jej ve Spojených státech osm pěvkyň a jedna baletka nařkly ze sexuálního obtěžování. Už v neděli Dominga bouřlivě uvítalo publikum v Salcburku.

Zpěvák v Segedínu sdílel jeviště se svým synem a portorikánskou sopranistkou Anou Maríi Martínezovou. Potlesk jej uvítal hned při vstupu na pódium, agentuře AP se nicméně zdálo přijetí trošku odměřenější než ovace v Salcburku. Biskup László Kiss-Rigó pěvci děkoval a oslovoval jej "mistře".

Zatímco opery ve Filadelfii a San Francisku kvůli obvinění zrušily Domingova vystoupení, v Evropě pokračuje podle plánu. Ze segedínského programu nicméně byla vypuštěna tisková konference a omezen byl i přístup novinářů na zkoušky.

"Ovace v Evropě, rušení vystoupení v USA," napsala agentura AFP a dodala, že obvinění ze sexuálního obtěžování proti tenorovi znovu zdůraznily "transatlantické rozdíly", pokud jde o přístup ke skandály poznamenaným umělcům.

Zatímco v Americe se Domingo dočkal odsouzení, zpěvačky v Evropě jej hájily. "Je to dobrý muž, který miluje ženy. Pokud jako já mají rády muže, nevidím v tom problém," řekla španělskému rozhlasu mezzosopranistka María José Suárezová, která několikrát s Domingem zpívala. Uvedla také, že viděla, jak ho ženy uháněly.

Odlišnost v reakcích oživuje dlouhou debatu o tom, zda má společnost dál oslavovat výkony jednotlivců obviněných z deliktů, poznamenala AFP a připomněla případ režiséra Romana Polanského, asi nejznámější osobností světa kultury, kterou Evropa přijímá, přestože v USA byl filmař usvědčen ze zneužití nezletilé dívky.

"Je třeba vědět, že kultury Spojených států a Evropy jsou zcela odlišné,“ řekl AP pořadatel Domingova středečního koncertu Andreas Magony, který dal obvinění proti pěvci do souvislosti s velkým počtem právníků ve Spojených státech. "Můžeme projevovat jen respekt a lásku k Plácidovi Domingovi, který je kolosální umělec a kolosální muž."

Skepticky se o obviněních vyjadřovali i Domingovi příznivci a příznivkyně v publiku.

Hnutí #MeToo mělo v Maďarsku jen omezený dopad, uvedla AP a připomněla výroky a činy předních maďarských politiků, považované za ponižující pro ženy. Domingo v Maďarsku vystupoval mnohokrát. Těší se tu úctě i pro svou podporu maďarské přehlídky mladých talentů.

Plácido Domingo za svou nebývalou operní kariéru ztvárnil zhruba 150 rolí, na kontě má asi 4000 představení. Největší slávu mu přineslo působení s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem v sestavě Tři tenoři. Je držitelem řady ocenění, mezi nimi několika hudebních cen Grammy. Je mimo jiné zakladatelem operní soutěže Operalia, jejíž letošní ročník se konal v červenci v Národním divadle v Praze.

Témata:  Plácido Domingo sexuální obtěžování Maďarsko USA divadla

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy