Na jedné věci se většina lidí shodne s tím, jak se blíží sváteční období a koronavirová pandemie pokračuje: Vánoce letos budou jiné, píše server americké zpravodajské televize CNBC o situaci v Evropě.

Vlády napříč Evropou v posledních dnech schůzovaly, aby vyřešily, jak umožnit rodinám sejít se o Vánocích, aniž by riskovaly obávaný třetí prudký nárůst případů koronaviru. Děje se to v době, kdy malé lockdowny patrně završují druhou vlnu infekcí, která v regionu začala po letním rozvolnění restrikcí.

Od rodinných uzavřených společností, "bublin", po zákaz ohňostrojů - Británie, Francie, Itálie a nyní i Německo zveřejnily další podrobnosti k tomu, co bude a co nebude povoleno o těchto Vánocích a na Nový rok. Vědci varovali, že uvolnění zásadně důležitých opatření chránících veřejné zdraví přes vánoční období by vedlo k většímu šíření a potenciálně k dalším úmrtím.

Rozhodující činitelé se zatím snaží zdůrazňovat pozitivní účinek na pozvednutí nálady plynoucí z umožnění setkávání rodin a přátel po obtížném roce. Především je tu naděje, že prázdniny si budou moci udržet určitou veselost. Tady je výběr toho, co mohou Evropané očekávat od Vánoc 2020:

Británie

Čtyři části, které tvoří Spojené království (Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko), se tento týden dohodly, že umožní rodinám napříč královstvím se o Vánocích sejít. Uznaly tak, že oddělené politiky by mohly způsobit zmatek v rodinách, které jsou rozptýleny po Británii.

Britská vláda v úterý oznámila, že omezení sociálních kontaktů bude uvolněno od 23. do 27. prosince, což umožní až třem domácnostem vytvořit "výlučnou vánoční bublinu". Vláda tak "bubliny" svázala četnými pravidly:

- můžete být pouze v jedné vánoční bublině

- nesmíte svou vánoční bublinu změnit

- můžete cestovat mezi regiony s různými úrovněmi opatření za účelem setkání se svou vánoční bublinou

- se svou vánoční bublinou se smíte setkat pouze v soukromých domech nebo na své zahradě, na místech pro konání bohoslužeb nebo ve venkovních veřejných prostorech

- nesmíte se v soukromém příbytku setkat s nikým, kdo není součástí vaší domácnosti nebo bubliny

Jinak se smíte mimo svůj domov nadále setkávat s lidmi mimo svou vánoční bublinu na základě pravidel platných ve vaší oblasti.

Francie

V úterý francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil omezení, která budou o Vánocích platit ve Francii, kde bude druhá plošná karanténa postupně uvolňována od soboty, kdy se otevřou obchody. Od 15. prosince pak bude lockdown ve Francii uvolňován dále, pokud to umožní zdravotní situace. To by mohlo lidem ve Francii (kteří za karantény nemohou opouštět své domovy bez zvláštního důvodu, jakým je třeba nákup potravin) umožnit cestovat po zemi a navštívit rodinu a přátele.

Kina a divadla budou smět otevřít 15. prosince, třebaže bary, restaurace a posilovny zůstanou uzavřeny až do pozdního ledna. Zákaz vycházení zůstane v platnosti od 21:00 do 7:00, ale to nebude platit na Štědrý den nebo na Silvestra, i když nebudou povolena žádná velká veřejná shromáždění.

Pro příznivce lyžování letošní Vánoce možná nebudou zas až tak veselé, protože prezident Macron v úterním televizním projevu řekl, že ještě nebylo rozhodnuto o tom, zda letos budou smět otevřít lyžařská střediska.

Itálie

Také italský premiér tento týden představil omezení pro svou zemi, či spíše uvolnění pravidel. Národu řekl, že i když o Vánocích vylučuje velké sešlosti, země by neměla v době prázdnin mít žádné "červené zóny" s vysokým covidovým rizikem.

"Pokud bude pokračovat (sestupný) trend šíření nákazy, nebudou v prosinci už žádné červené zóny," řekl v úterý premiér Giuseppe Conte. "Nemůžeme ale ve vánočním období umožnit společenský život, včetně neomezených prázdnin na sněhu," zdůraznil Conte.

Pokud bude Itálie o Vánocích bez červených zón, lidé budou moci navštěvovat své příbuzné kdekoli v Itálii. Nyní jsou červenými zónami Kalábrie, Lombardie, Piemont a Údolí Aosty. Tyto oblasti jejich obyvatelé nesmí opustit až do 3. prosince. Stejně jako Francie, ani Conte ještě neučinil rozhodnutí ohledně lyžařských středisek.

Německo

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve středu sešla s premiéry spolkových zemí i kvůli rozhodnutí, jaká omezení mají být zrušena o Vánocích, a to zrovna v době, kdy počty denních případů koronaviru a úmrtí na covid-19 znepokojivě rostou. Země přitom byla donedávna pandemií zdánlivě zasažena méně než její sousedé.

Šestnáct německých spolkových zemí se na setkání s Merkelovou rozhodlo prodloužit "lockdown lite" (mírnou verzi lockdownu, kdy jsou obchody a školy otevřené, ale bary a restaurace zavřené, až do 20. prosince, aby restrikce mohly být uvolněny na Vánoce. V lednu už mají být opět zpřísněny.

Od 1. prosince bude počet účastníků společenských setkání omezen na pět, ale po dobu vánočních a novoročních svátků (od 23. prosince do 1. ledna) bude limit zvýšen na deset, aby bylo umožněno setkání přátel a rodin, přičemž děti mladší 14 let jsou z limitu vyňaty.

Němcům bylo doporučeno, aby se vyhnuli kontaktům po dobu sedmi dní před Vánocemi, aby minimalizovali riziko šíření infekce. Německý Silvestr by mohl být letos klidnější záležitostí. Zakázány budou ohňostroje v "rušných ulicích a náměstích". Lyžařská turistika byla rovněž zakázána nejméně do 10. ledna.