Evropská unie by měla začít připravovat balíček pro poválečnou obnovu Ukrajiny. V projevu před europoslanci to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která celkové náklady na rekonstrukci země odhaduje na stamiliardy eur. Řekla také, že úspěšná obnova připraví Ukrajinu na členství v EU.
"Chceme, aby Ukrajina válku vyhrála, a chceme jí také pomoci vyrovnat se s následky války," řekla šéfka komise. "Ukrajinci musí mít možnost zrekonstruovat zemi pro příští generace. Navrhuji, abychom začali pracovat na ambiciózním balíčku obnovy," dodala.
Dosavadní podpora, kterou EU poskytuje Kyjevu v podobě makrofinanční pomoci, přímých finančních injekcí do ukrajinského rozpočtu či ročního odstranění cel na ukrajinské zboží podle von der Leyenové nebude pro potřeby poválečné rekonstrukce dostatečná.
Obnova by mohla stát až stamiliardy eur, jakkoli je náklady v době pokračujících bojů složité vyčíslit, dodala. "Nemocnice, továrny. Vše musí být obnoveno," uvedla předsedkyně komise s tím, že podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) bude Ukrajina potřebovat nejméně pět miliard eur (123 miliard korun) měsíčně.
Pokud se rekonstrukce provede správně, přivede to na Ukrajinu potřebné peníze a investice, míní von der Leyenová. Podle ní přitom bude třeba řešit stávající slabiny ukrajinského hospodářství, položit základy trvalého růstu a nastavit systém milníků a cílů, které zajistí, že evropské peníze budou vynakládány podle evropských pravidel. To by podle šéfky unijní exekutivy mohlo pomoci omezit korupci, harmonizovat právní prostředí na Ukrajině s EU a v konečném důsledku připravit Ukrajinu na členství v unii.
Von der Leyenová v Evropském parlamentu ohlásila také v pořadí šesté kolo sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Zahrnuje mimo jiné odpojení od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruské banky Sberbank a dvou dalších bankovních domů nebo zákaz dovozu ruské ropy do EU do konce tohoto roku.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy bude Česko v případě uvalení embarga čelit vážnému problém při úplném zajištění dodávek nahrazujících ruskou ropu, která představuje zhruba polovinu veškerého dovozu ropy do země.
"Zasaženi budou nejen čeští řidiči či dopravci, kterým zdraží pohonné hmoty. Už během dvou let mohou nastat problémy s dodávkami třeba plastových okenních rámů, palubních desek aut, potravin balených v ochranné fólii, materiálů pro zateplení budov, ale také ledniček, televizorů a dalších podobných zařízení. Výroba těchto věcí se bez ropy neobejde," uvedl Kovanda v dnešním komentáři.
Témata: EU, Ukrajina, Ursula von der Leyenová
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40