"Sankce jsou klíčovým nástrojem k podpoře Ukrajiny v jejím boji proti ilegální ruské agresi. Nový zákon ulehčí vyšetřování, žaloby a následné potrestání obcházení sankcí po celé EU," řekl švédský ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer. Skandinávská země aktuálně předsedá Radě EU.

Evropská unie o nové směrnici informovala na webu. Na celém území sedmadvacítky by podle ní měl být trestným činem prodej či nákup zboží podléhajícího sankcím nebo obchodování se společnostmi ze sankčního seznamu. Trestu by neměl uniknout ani člověk, který pomůže sankcionované osobě k přesunu na území některé ze členských zemí.

EU chce normou zajistit "účinné, přiměřené a odrazující tresty". Zjednodušit by se mělo i zabavování majetku spojeného s obcházením sankcí. Už od loňského roku se řeší, jak zmrazený majetek využít na pomoc Ukrajině.

Financial Times v květnu uvedly, že unie zvažuje, že by na pomoc využila výnosy z peněz, které prostřednictvím sankcí zmrazila ruským bankám a oligarchům. Jde o téměř 200 miliard eur uložených v mezinárodním vypořádávacím centru Euroclear. Údajně o tom probíhají jednání zástupců Evropské komise a členských zemí.

Rusové mezitím tvrdí, že sankce mají na ruskou a běloruskou ekonomiku jen malý dopad. "Očekávání našich oponentů, že nás donutí k ústupkům, se nenaplnila. Víme, že na Západě doufali, že bude ruská ekonomika zničena a Rusko klesne ke dnu. Nic takového se nestalo," řekl ve středu ruský činitel Sergej Lebeděv podle TASS.