Polsko mělo zablokovaný přístup k dotacím 23,9 miliardy eur (590,5 miliardy Kč) a k levným půjčkám 11,5 miliardy eur (284,1 miliardy Kč) kvůli sporu o nezávislost polské justice. V červnu však Evropská komise schválila polský plán obnovy, čímž Varšavě otevřela cestu k získání peněz. Uvolnění finančních prostředků ovšem EK podmínila splněním "milníků" potvrzujících nezávislost polského soudnictví. Rozhodnutí pak schválila i Rada EU složená z ministrů hospodářství a financí.

"Tato žádost usiluje o zrušení rozhodnutí Rady z důvodu, že milníky právního státu nesplňují požadavky na zajištění účinné soudní ochrany a nerespektují rozsudky Soudního dvora EU v této věci," uvádí se v prohlášení.

Sdružení uvedla, že jejich právní kroky automaticky nepozastavují účinky rozhodnut Rady EU o schválení plánu obnovy. Dodala však, že by mohla podat předběžné opatření, které by takové pozastavení požadovalo.

Komise je dlouhodobě ve sporu s polskou národně-konzervativní vládou a obviňuje ji z podkopávání demokracie. EK zmrazila Varšavě přístup k penězům do doby, než zruší některé změny, které provedla v soudnictví země. Polsko v květnu přijalo zákon, který nahradil kontroverzní disciplinární komoru pro soudce novým orgánem. EU uvedla, že tím nebyly vyřešeny všechny problematické otázky.