Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropští soudci zpochybňují schválení polského plánu obnovy Evropskou unií

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Čtyři evropská sdružení soudců napadla u Tribunálu Soudního dvora Evropské unie rozhodnutí o schválení polského plánu obnovy. Vyplývá to z dnešního prohlášení sdružení, o kterém informovala agentura Reuters. Polsku se schválením plánu otevřela cesta k dotacím a levným půjčkám z fondu obnovy EU.

Polsko mělo zablokovaný přístup k dotacím 23,9 miliardy eur (590,5 miliardy Kč) a k levným půjčkám 11,5 miliardy eur (284,1 miliardy Kč) kvůli sporu o nezávislost polské justice. V červnu však Evropská komise schválila polský plán obnovy, čímž Varšavě otevřela cestu k získání peněz. Uvolnění finančních prostředků ovšem EK podmínila splněním "milníků" potvrzujících nezávislost polského soudnictví. Rozhodnutí pak schválila i Rada EU složená z ministrů hospodářství a financí.

"Tato žádost usiluje o zrušení rozhodnutí Rady z důvodu, že milníky právního státu nesplňují požadavky na zajištění účinné soudní ochrany a nerespektují rozsudky Soudního dvora EU v této věci," uvádí se v prohlášení.

Sdružení uvedla, že jejich právní kroky automaticky nepozastavují účinky rozhodnut Rady EU o schválení plánu obnovy. Dodala však, že by mohla podat předběžné opatření, které by takové pozastavení požadovalo.

Komise je dlouhodobě ve sporu s polskou národně-konzervativní vládou a obviňuje ji z podkopávání demokracie. EK zmrazila Varšavě přístup k penězům do doby, než zruší některé změny, které provedla v soudnictví země. Polsko v květnu přijalo zákon, který nahradil kontroverzní disciplinární komoru pro soudce novým orgánem. EU uvedla, že tím nebyly vyřešeny všechny problematické otázky.

Témata:  EU soudy

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy