reklama

Šéf výboru tajných služeb americké Sněmovny reprezentantů Adam Schiff ale tři dny před nástupem nového prezidenta Joea Bidena řekl, že by Trumpovi toto právo uděleno být nemělo.

Novináři od Psakiové pravidelně chtějí znát, zda v této věci už padlo rozhodnutí. "Jedná se o tom, když jsem se ptala, ještě k žádnému závěru nedospěli," řekla dnes.

"Donald Trump by už neměl nikdy dostat žádný přehled tajných informací, teď ani v budoucnu. Není mu možné důvěřovat, naši zemi už dostatečně poškodil. Trump zůstává bezpečnostním rizikem a zůstane jím dlouho po odchodu z úřadu," prohlásil 17. ledna Schiff v pořadu Face the Nation stanice CBS.

Reagoval na článek, jenž v listu The Washington Post o den dříve zveřejnila někdejší náměstkyně bývalého šéfa tajných služeb (DNI) Dana Coatse. Sue Gordonová v něm napsala, že Trump po 20. lednu (konci mandátu) nesmí dostávat žádné tajné informace. "Joe Biden může jednoduchým způsobem - a je to výhradně výsada nového prezidenta - zmírnit jeden aspekt potenciálního bezpečnostního rizika, jež představuje Donald Trump, soukromý občan," napsala Gordonová.

Dodala, že Trump se chce nadále věnovat politice a mohl by "snadno podlehnout vlivu špatných hráčů se špatnými úmysly".

Schiff se domnívá, že američtí spojenci zatajovali před Trumpovou administrativou určité informace, protože "prezidentovi nedůvěřovali" a s úmyslem chránit tajné informace, což zpětně "snížilo bezpečnost" USA.

Personální šéf současného Bílého domu Ron Klain v lednu k debatě o Trupově přístupu k tajným informacím řekl, že nová administrativa si v této věci nejprve vyslechne názor profesionálů z tajných služeb.

Trump od listopadových voleb tvrdí, že je obětí rozsáhlého podvodu a skutečným vítězem. Vyprovokoval svými projevy své stoupence k útoku na Kapitol 6. ledna, za což na něj byla vznesena ústavní žaloba za podněcování ke vzpouře. Senát se jí začne zabývat příští týden.