Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fatální chyba: Na výletní lodi byl koronavirus, nakažení cestující se rozutekli

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Již u zhruba 130 cestujících z výletní lodi Ruby Princess, která před pár dny zakotvila v australském městě Sydney, byla zjištěna nákaza koronavirem. Jedna žena infekci podlehla. Na palubě luxusního plavidla bylo 2700 pasažérů, kteří v Sydney 19. března vystoupili.

Australské úřady se nyní snaží co nejrychleji cestující z Ruby Princess vystopovat a podrobit testům, napsala dnes agentura Reuters.

Austrálie registruje 1984 případů nemoci COVID-19 a osm mrtvých, přičemž největším zdrojem nákazy je právě loď Ruby Princess. První obětí z plavidla se stala žena mezi 70 a 80 lety. Australské úřady původně plavidlo, které se vracelo z jedenáctidenní okružní cesty na Nový Zéland, označily za málo rizikové, přestože desítka lidí na palubě měla vážnější zdravotní problémy, včetně vysoké teploty a kašle.

Podle lodních záznamů byli pasažéři převážně Australané (60 procent), velkou část tvořili i Američané (20 procent). Řada cestujících po opuštění lodi v centru Sydney - přímo naproti slavné budově Opery - nasedla na vlak, autobus, či dokonce letadlo a vydala se do svých domovů. Úřady státu Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, o víkendu přiznaly, že vpuštění cestujících na břeh byla chyba.

Why are #GladysBerejiklian and #PeterDutton refusing to answer questions on how the #RubyPrincess debacle was allowed to happen? How many #coronavirus cases, how many deaths will they ultimately be responsible for? https://t.co/Hyvlphjau8

— David G (@WriteWithDave) March 23, 2020

Den po vylodění úřady oznámily, že u dvou cestujících a jednoho člena posádky, kteří vycházeli na břeh s příznaky nemoci COVID-19, se nákaza potvrdila. Ostatní pasažéři si stěžují, že o nemocných lidech na palubě nic netušili. "Jsem přesvědčen, že provozovatel výletní lodi o riziku věděl, ale nic cestujícím neřekl, protože chtěl mít všechny lidi pryč z paluby," řekl australské televizi ABC Australan Bill Beerens, u něhož testy později nákazu rovněž prokázaly.

Starší pár Rona a Michael Doubrinovi uvedli, že se u nich ke konci plavby začaly také projevovat symptomy choroby, ale nikdo je před ničím nevaroval. "Cestující se koupali v bazénu, opalovali se, jedli v restauraci, tančili," popsala Rona Doubrinová listu Daily Mail Australia. "Kdybychom o nebezpečí věděli, izolovali bychom se v kajutě," dodala.

Se zdravotními problémy se na lodi Ruby Princess potýkali již cestující z předchozí okružní plavby, která rovněž směřovala na Nový Zéland. Téměř 160 pasažérů při této plavbě mělo vysokou teplotu. Po připlutí do Sydney 8. března se devět cestujících podrobilo testům na koronavirus a u několika z nich vyšly testy pozitivní. Tou dobou už ale loď plula na Nový Zéland s novými cestujícími.

Australské úřady se staly v posledních dnech terčem kritiky, že opatření proti šíření nového koronaviru přijímají zdráhavěji než jiné země. Od pondělí jsou v Austrálii uzavřené bary, restaurace, kina, posilovny, bazény, muzea, kostely a další místa, kde se lidé shromažďují. O uzavírce škol se ale vedou spory. Podle premiéra Scotta Morrisona by vyučování mělo pokračovat, vlády některých států jsou ale proti.

Témata:  Sydney COVID-19 koronavirus výletní lodě Austrálie

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:14

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy