Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útočník v Sydney byl duševně nemocný

Útok v nákupním centru v Sydney.
Útok v nákupním centru v Sydney.
Foto: Reprofoto ČT

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 

Útočník, identifikovaný jako Joel Cauchi, pocházel z australského státu Queensland a byl znám orgánem činným v trestním řízení, uvedl v neděli zástupce policejního komisaře Nového Jižního Walesu Anthony Cooke.

Cauchi vyrostl na jihovýchodě Queenslandu, kde podle australského serveru ABC bydlel se svými rodiči v malé ulici na okraji Toowoomby. Navštěvoval místní střední školu i univerzitu. 

V posledních několika letech žil 40letý muž potulným způsobem a bydlel ve svém autě a v ubytovnách pro bezdomovce, uvedl náměstek komisaře Lowe.

Podle komisaře prozatím nejsou známy žádné důkazy nebo informace, které by naznačovaly, že za útokem byl jakýkoli motiv nebo ideologie. "Víme, že pachatel v tomto případě trpěl duševní poruchou," dodal Cooke.

Ta mu byla diagnostikována v 17 letech a v poslední době se jeho duševní zdraví zhoršilo, dodal. Cauchi se léčil s problémy duševní poruchy před více než deseti lety, pak byla jeho péče v roce 2012 převedena do soukromého sektoru. Jeho rodina o něm naposledy slyšela v březnu letošního roku, jejich kontakt byl pravidelný. 

40letý Cauchi dokonce vystudoval s diplomem umění na University of Southern Queensland.

Do Sydney údajně přišel před měsícem a ve městě si pronajal malý sklad, ve kterém se nacházely osobní věci. Policie se stále snaží pochopit, jestli si lidi, které napadl, vybral náhodně.

Útočník v Sydney v sobotu pobodal v nákupním centru Westfield Bondi Junction několik lidí včetně devítiměsíčního dítěte. Přímo na místě podlehly zraněním čtyři ženy a jeden muž. Jedna další žena zemřela po převozu do nemocnice.

Zranění různého rozsahu utrpělo i několik dalších lidí, přičemž osm z nich je hospitalizováno. Je mezi nimi i devítiměsíční dítě, které podstoupilo operaci. Útočníka v centru dopadla a zastřelila policistka, která je nyní slavena jako národní hrdinka.

Témata:  Sydney Austrálie

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy