Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FBI kvůli utajovaným dokumentům prohledá i dům viceprezidenta Pence

FBI
FBI
Foto: FBI **www.fbi.gov**

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal dnes list The Wall Street Journal (WSJ). U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné.

Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Správcem citlivých dokumentů, korespondence, ale i profilů na sociálních sítích je v době výkonu funkce americký prezident. Když jeho mandát skončí, správcem se stane Národní archiv USA. Končící prezident má povinnost archivu fyzické materiály v krabicích i elektronické materiály v počítačích předat, a to jednak k archivaci, a jednak z bezpečnostních důvodů, jelikož v soukromé rezidenci nelze zajistit, že se k nim nedostanou nepovolané osoby.

Většinou těchto materiálů nicméně archiv disponuje ještě před samotným koncem prezidentovy funkce, jelikož Bílý dům mu záznamy předává průběžně. Samotné poslední dny a hodiny před odchodem z Bílého domu jsou velice hektické, popisuje Marchik, který se podílel na předání prezidentské moci na přelomu let 2020 a 2021 a za vlády Billa Clintona pracoval v Bílém domě.

Gary Stern z Národního archivu USA řekl WSJ, že v případě Trumpova prezidentství toto nepsané pravidlo neplatilo a archiv nedostal téměř žádné záznamy dřív než v lednu 2021. Agenti FBI o rok a půl později z Trumpova floridského sídla odnesli 33 krabic, ve kterých byla nejméně stovka dokumentů označených jako "tajné" nebo "přísně tajné". Trump na rozdíl od Bidena a Pence neprojevil ochotu s úřady spolupracovat a ministerstvo spravedlnosti v jeho věci prošetřuje možné porušení tří zákonů; mimo jiné zákona o špionáži, který zakazuje držení informací o národní obraně, a také zákona o zatajování, ničení nebo falšování záznamů s úmyslem mařit vyšetřování.

Témata:  FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) Mike Pence

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy