reklama

"Je pro mě z pochopitelných důvodů těžké komentovat rozhodnutí jiné země, ale snad to nebude nezdvořilé, pokud řeknu, že nepovažuji tento postup Slovenska za úplně šťastný," řekl Fiala podle TASR ve španělské Granadě, kde probíhá summit Evropského politického společenství.

Premiér dodal, že chápe důvody. Zároveň připomněl, že Ukrajina pomoc potřebuje. "Potřebuje ji rychle, protože svádí boj nejen za svou územní celistvost, bezpečnost a nezávislost, ale i za evropskou bezpečnost a mír v Evropě. Proto si zaslouží naši podporu, a tak si myslím, že musíme využít všechny příležitosti, jak jí pomoci," uvedl.

Slovenská média ve čtvrtek informovala, že Čaputová se postavila proti záměru ministerstva obrany poskytnout Kyjevu další vojenskou pomoc. Podle mluvčího prezidentky Martina Strižince ale není pravda, že by hlava státu další balík vojenské pomoci zcela zastavila.

Prezidentka podle něj pomoc podporuje, ale v této chvíli nedává souhlas ani nesouhlas s jejím poskytnutím. Ztotožnila se totiž s názorem úřednického premiéra Ľudovíta Ódora, že je nutné respektovat výsledky předčasných parlamentních voleb a počkat na závěry jednání o sestavení nové vlády.

Smer-SD získal ve volbách 22,94 procenta hlasů a 42 poslaneckých křesel. Druhé Progresivní Slovensko jich bude mít o deset méně, obdrželo 17,96 procenta hlasů. Hlas-SD na třetím místě se 14,7 procenta bude zastupovat 27 zákonodárců.

Sedmi, respektive pětiprocentní hranici pro vstup překonaly také koalice OĽANO a přátelé (8,89 %, 16 poslanců) a subjekty KDH (6,82 %, 12 p.), SaS (6,32 %, 11 p.) a SNS (5,62 %, 10 p.).