reklama

Při dnešní návštěvě ministerstva pochválil vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) také za diplomatické kroky proti migraci ze Sýrie či za práci týmu, který na úřadu organizuje boj s dezinformacemi. Podobné týmy podle jeho vyjádření vzniknou i na dalších ministerstvech.

Rakušan poté na tiskové konferenci řekl, že v rámci snahy vlády snižovat počty úředníků chystá výrazný pokles jejich počtu. Projeví se podle něj při další systemizaci služebních míst. "Dostaneme se na číslo převyšující 200," uvedl s tím, že jde o součet škrtaných neobsazených i obsazených míst.

Fiala během návštěvy ministerstva zmínil, že příkladným způsobem zvládlo migrační vlnu z Ukrajiny, a to zejména díky založení krajských center, ve kterých se běženci na jednom místě dostali mimo jiné i k informacím o ubytování a možnostech zaměstnání. Za výborný výsledek označil, že na českém pracovním trhu se už uplatnilo sto tisíc běženců. "Není nic samozřejmého, že jsme uprchlickou vlnu zvládli, měl jsem možnost týmu poděkovat," uvedl Fiala dále na tiskové konferenci s tím, že obdiv patří i občanům a firmám, kteří stále projevují solidaritu.

Za druhou výzvu Fiala označil migraci přicházející do Evropy ze Sýrie. Zavedení kontrol na česko-slovenských hranicích na konci září podle něj vyvolalo žádoucí efekt. Včasná reakce na nárůst migrace odradila od cesty do Evropy další uprchlíky, znamenala i zadržení mnoha převaděčů, dodal. Pozitivně ohodnotil ve vztahu k migraci premiér i Rakušanovo diplomatické úsilí na evropské úrovni.

Z další rozsáhlé agendy ministerstva vypíchl Fiala boj s dezinformacemi, včetně připravovaného nového zákona, a přechod státu k elektronickým průkazům chystaný vnitrem.