reklama

Podle Pavla se na Pražském hradě diskutovalo o současné bezpečnostní situaci v Evropě i ve světě v souvislosti s konflikty na Ukrajině a v Izraeli. Prezident podotkl, že dobré vztahy mezi zeměmi jsou naprostou prioritou.

"Předvolební rétorika už nemůže vstupovat do současné spolupráce. Jsem přesvědčený, že Slovensko zůstane naším významným spojencem v EU i v NATO a budeme rozvíjet sousedské ekonomické a politické vazby," dodal Pavel na sociální síti X.

Fico se už předtím setkal s českým protějškem Petrem Fialou (ODS), schůzka podle něj byla velmi zajímavá. "Jen s výjimkou dodávek zbraní na Ukrajinu máme prakticky stejné postoje," řekl předseda Smeru podle TASR s tím, že podle jeho názoru vojenská pomoc napadené zemi nefunguje.

Podle Fialy to, že se na něčem neshodnou, neznamená, že na jiných věcech nemohou spolupracovat. "My nemáme prohlubovat problémy. My nemáme ty rozdíly, které mezi námi jsou, vnímat jako tak velké, abychom se nedokázali dohodnout. Od politiků přece lidé chtějí, aby rozdíly překonávali," uvedl šéf občanských demokratů.

Fico také ocenil, že Fiala chce hned po vzniku nové polské vlády svolat setkání premiérů zemí Visegrádské čtyřky. Pokračovat mají také společná jednání české a slovenské vlády, další se uskuteční příští rok na jaře v Česku.

Slovenský premiér začal páteční návštěvu Prahy v parlamentu, setkal se s předsedy obou komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Součástí delegace jsou také ministr zahraničí Juraj Blanár, ministryně hospodářství Denisa Saková a ministr dopravy Jozef Ráž.