reklama

Od března 2019 Francie přivezla celkem 35 dětí francouzských džihádistů, které se narodily v Sýrii. Většinou se jedná o sirotky nebo děti, jejichž matky souhlasily s tím, že se od nich odloučí a pošlou je do Francie.

Sedm dětí, které dnes dorazily do Francie, žilo v uprchlických táborech na severovýchodě Sýrie, která je pod kontrolou kurdských milic. Podle zdroje agentury AFP matky některých z nich souhlasily s odloučením kvůli špatnému zdravotnímu stavu dětí.

K teroristům v Sýrii a Iráku se připojily stovky francouzských občanů a řada z nich založila v samozvaném Islámském státu rodiny. Francouzští občané tvořili nejpočetnější skupinu zahraničních bojovníků z Evropy v řadách IS. Prezident Emmanuel Macron v minulosti několikrát odmítl, že by se repatriace mohly týkat i dospělých. Podle něj musí být souzeni na místě, kde spáchali své zločiny. Organizace bojující za lidská práva jeho rozhodnutí kritizují a to především kvůli tomu, že lidem s francouzským občanstvím v Sýrii či Iráku hrozí i trest smrti.

reklama