Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie zažívá pátou sobotu protestů proti covidpasům

Demonstrace ve Francii
Demonstrace ve Francii
Foto: Profimedia

Na mnoha místech Francie se dnes sešly tisíce lidí, aby společně vyjádřily nesouhlas s takzvanými zdravotními pasy, které umožňují vstup do pohostinských zařízení a na další místa. Většina demonstrujících tvrdí, že pasy omezují jejich svobodu a dělí občany na dvě kategorie. Ve Francii se protestuje již pátou sobotu v řadě, na dnešních demonstracích policie očekává přes 250.000 lidí.

Hnutí je nejsilnější na jihu země, tři tisícihlavé průvody se pod dohledem policie daly do pohybu v Paříži. Ačkoli jsou demonstrace ve Francii poměrně běžným a častým způsobem vyjádření nesouhlasu s vládní politikou, rozsah nynějších demonstrací je vzhledem k létu a období dovolených velmi nadprůměrný, píší francouzská média.

Ve francouzských barech, kinech, nemocnicích nebo vlacích se od pondělí vyžadují takzvané zdravotnické pasy, které mají podobu QR kódu a mají prokázat, že jejich držitel nemá covid-19. Zdravotní pas může obsahovat informaci o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělání nemoci. K lidem, kteří nebudou mít potvrzení, jsou kontroloři první týden tolerantní. Od dalšího týdne ale už bude hrozit pokuta 135 eur (asi 3425 Kč).

V Paříži se kvůli neshodám mezi jednotlivými skupinami konají hned tři demonstrace. Jako první se po 13:00 vydali na pochod příznivci takzvaného hnutí žlutých vest, které v letech 2018 a 2019 protestovalo zprvu proti zdražování pohonných hmot a bydlení. Zhruba hodinu po nich se na Katalánském náměstí setkali účastníci pochodu organizovaného Florianem Philippotem, šéfem strany Patriotů a někdejším členem krajně pravicového Národního sdružení (RN). Policie v tomto průvodu čeká až 10.000 lidí, pochod žlutých vest přilákal asi 5000 lidí. Třetí pařížský pochod je výrazně menší a startuje od burzovního paláce. Na průběh demonstrací v Paříži dnes dohlíží 1600 příslušníků pořádkových sil.

V davu protestujících jsou mladí i staří, muži i ženy, lidé různých profesí. Na transparentech, kterými se vyzbrojili, se objevují hesla jako "Osvoboďme Francii", "Stop koronašílenství" nebo "Macrone, vezmi si svůj pas a vypadni". Během předchozích demonstrací se objevily i nápisy, které stávající opatření přirovnávala k nařízením nacistického Německa.

Ohniskem protestů je jih Francie, nejpočetnější průvod byl minulý týden v Toulonu, dnes se tam očekává až 15.000 lidí. Na 10.000 demonstrantů se připravuje Montpellier, Nice, Marseille nebo Perpignanu. Demonstranti v Pau dnes vylili červenou barvu na redakci místních novin a skandovali "kolaboranti". V Lyonu se na neohlášené demonstraci setkaly stovky lidí, kteří se odmítli rozejít, policie proti nim použila slzný plyn. Po celé Francii je dnes nahlášeno více než 200 protestů proti zdravotním pasům.

Setkání tisíců lidí v centrech měst za parného letního počasí využili obchodníci a demonstrantům v ulicích prodávali pivo a další občerstvení, konstatoval reportér listu Le Figaro.

Minulou sobotu se podle ministerstva vnitra sešlo 237.000 demonstrantů. Pořadatelé manifestací ale vládu obviňují, že čísla záměrně podhodnocuje. Skupina Nombre jaune (žluté číslo), která svůj název odvozuje od protestního hnutí žlutých vest, za minulý víkend eviduje nejméně 415.000 demonstrantů, přičemž celkový údaj je součtem údajů z jednotlivých měst po celé Francii. U obou odhadů počty demonstrantů s každým víkendem stoupají.

Témata:  Francie demonstrace ve Francii

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.