Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie zná oficiální výsledky voleb. Macron teď bude hledat novou vládu

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Předčasné parlamentní volby ve Francii vyhrála levicová Nová lidová fronta, potvrdila AP s odkazem na oficiální výsledky voleb zveřejněné v pondělí ráno. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se nyní zaměří na sestavení nové vlády. Dosavadní premiér Gabriel Attal totiž nabídne svou rezignaci. 

AP zdůraznila, že žádný ze tří hlavních volebních bloků se ani nepřiblížil většině 289 křesel v Národním shromáždění. Nová lidová fronta získala lehce přes 180 mandátů, Macronovu centristickou koalici bude zastupovat více než 160 poslanců. Národní sdružení Marine Le Penové získalo více než 140 křesel. 

"V úloze garanta našich institucí prezident zabezpečí, aby byla respektována svobodná volba Francouzů," píše se v prohlášení Elysejského paláce, který připomněl, že nová vláda musí mít podporu nadpoloviční většiny poslanců. 

Palác zdůraznil, že vysoká volební účast ukázala, že Macronovo rozhodnutí rozpustit Národní shromáždění v reakci na výsledky červnových evropských voleb bylo potřebné. Prezidentská kancelář také zmínila druhé místo odepisovaného centristického tábora. 

Dosavadní premiér Gabriel Attal dnes nabídne hlavě státu svou rezignaci. "Naše země čelí bezprecedentní politické situaci, zatímco se během pár týdnů chystá přivítat celý svět," uvedl s odkazem na blížící se letní olympijské hry v Paříži. I s ohledem na ně je předseda vlády připraven zůstat ve funkci tak dlouho, dokud to bude potřeba. 

Attal nicméně vyjádřil nesouhlas s Macronovým rozpuštěním parlamentu a zdůraznil, že on o tom nerozhodl. 

Po celé Francii došlo v reakci na výsledky voleb ke srážkám mezi demonstranty a policií. V Paříži dorazily tisíce lidí na náměstí Republiky, část z nich se dostala do potyček s pořádkovými silami, které nasadily slzný plyn. Ve francouzské metropoli si většina obchodů či bank zabezpečila skleněné výlohy dřevěnými výplněmi v obavách z povolebních násilností. 

Výtržnosti se týkaly i dalších měst. Policie zadržela 25 osob v Rennes na západě země. V Nantes utrpěl jeden ze strážců zákona zranění po zásahu zápalnou lahví. 

Témata:  Emmanuel Macron volby ve Francii Francie

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy