Francouzi v rozhovorech dávali najevo radost, zaznívají ovšem i výzvy k obezřetnosti.

"Jsem vážně rád, že budeme moct konečně odložit roušky," řekl Nathan Lefeuvre, který pracuje v moderní pařížské čtvrti La Défense. Přiznal však, že od doby, co se s kolegy nechali naočkovat, už v kanceláři pravidla příliš nedodržovali.

Nyní už zakrývání dýchacích cest v kancelářských prostorách francouzské úřady nevyžadují. Stejně je tomu ve školách, v obchodních centrech a dalších podnicích. Roušky zůstávají povinné v hromadné dopravě, v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních, poznamenala agentura AP.

Ode dneška také odpadají kontroly takzvaných zdravotnických pasů v barech a restauracích, v kinech, divadlech a na veletrzích nebo v mezinárodní dopravě. Tyto pasy sloužily jako doklad o tom, že daná osoba je očkovaná proti covidu-19 nebo byla čerstvě testována na koronavirus s negativním výsledkem. Původně se uznávalo i nedávné prodělání covidu-19. Francouzská vláda nařídila kontroly certifikátů na různých veřejných místech loni v létě, přičemž zavádění systému provázely protesty.

Konec těchto opatření vláda ohlásila na začátku měsíce v návaznosti na dramatický pokles počtu nových infekcí koronavirem. Francie, která má asi 67 milionů obyvatel, v posledních dnech hlásí kolem 50.000 případů nákazy denně, počty úmrtí v nemocnicích souvisejících s covidem-19 klesly z únorových více než 300 denně asi na třetinu. V zemi je zároveň alespoň částečně očkováno 80 procent obyvatel, 54 procent dostalo i posilující dávku vakcíny.

Na konci minulého týdne ovšem přírůstky infekcí znovu o něco vzrostly, což vede k obavám z nového zhoršení epidemické situace. "Je třeba ještě chvíli počkat, abychom viděli, jestli se ta tendence potvrdí, ovšem v podstatě na úrovni Evropy vidíme to stejné," řekl v neděli šéf oddělení infekčních chorob v pařížské nemocnici Bichat Yazdan Yazdanpanah. Francouzský ministr zdravotnictví Oliver Véran řekl, že dnešní konec hlavních covidových opatření neznamená, že by lidé neměli být i nadále ostražití.

reklama