Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzi už nepotřebují ke vstupu do budov roušky ani zdravotnické pasy

Paříž, ilustrační foto
Paříž, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Francie dnes podobně jako předtím jiné evropské země odvolala povinné nošení roušek v nejrůznějších vnitřních prostorách, jakož i nutnost předložit potvrzení o vakcinaci či negativním testu na koronavirus pro vstup do restaurací či divadel. V zemi tak přestala platit většina zbývajících protiepidemických opatření, informovala agentura AFP.

Francouzi v rozhovorech dávali najevo radost, zaznívají ovšem i výzvy k obezřetnosti.

"Jsem vážně rád, že budeme moct konečně odložit roušky," řekl Nathan Lefeuvre, který pracuje v moderní pařížské čtvrti La Défense. Přiznal však, že od doby, co se s kolegy nechali naočkovat, už v kanceláři pravidla příliš nedodržovali.

Nyní už zakrývání dýchacích cest v kancelářských prostorách francouzské úřady nevyžadují. Stejně je tomu ve školách, v obchodních centrech a dalších podnicích. Roušky zůstávají povinné v hromadné dopravě, v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních, poznamenala agentura AP.

Ode dneška také odpadají kontroly takzvaných zdravotnických pasů v barech a restauracích, v kinech, divadlech a na veletrzích nebo v mezinárodní dopravě. Tyto pasy sloužily jako doklad o tom, že daná osoba je očkovaná proti covidu-19 nebo byla čerstvě testována na koronavirus s negativním výsledkem. Původně se uznávalo i nedávné prodělání covidu-19. Francouzská vláda nařídila kontroly certifikátů na různých veřejných místech loni v létě, přičemž zavádění systému provázely protesty.

Konec těchto opatření vláda ohlásila na začátku měsíce v návaznosti na dramatický pokles počtu nových infekcí koronavirem. Francie, která má asi 67 milionů obyvatel, v posledních dnech hlásí kolem 50.000 případů nákazy denně, počty úmrtí v nemocnicích souvisejících s covidem-19 klesly z únorových více než 300 denně asi na třetinu. V zemi je zároveň alespoň částečně očkováno 80 procent obyvatel, 54 procent dostalo i posilující dávku vakcíny.

Na konci minulého týdne ovšem přírůstky infekcí znovu o něco vzrostly, což vede k obavám z nového zhoršení epidemické situace. "Je třeba ještě chvíli počkat, abychom viděli, jestli se ta tendence potvrdí, ovšem v podstatě na úrovni Evropy vidíme to stejné," řekl v neděli šéf oddělení infekčních chorob v pařížské nemocnici Bichat Yazdan Yazdanpanah. Francouzský ministr zdravotnictví Oliver Véran řekl, že dnešní konec hlavních covidových opatření neznamená, že by lidé neměli být i nadále ostražití.

Témata:  Francie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).