Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzská katolická církev finančně přispěje obětem zneužívání

Církev, ilustrační fotografie
Církev, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Francouzská katolická církev chce přijmout zodpovědnost a požádat o odpuštění za zločiny sexuálního zneužívání dětí ze strany svých představitelů. Oznámila do dnes francouzská biskupská konference (CEF), která na setkání odhlasovala i to, že oběti dostanou "finanční příspěvek". Informovala o tom agentura AFP.

Kvůli vyplácení "příspěvků" má být založen speciální fond, o výši příspěvků pro jednotlivé oběti bude rozhodovat nezávislá skupina. Ta bude mít na starosti i přezkum žádostí, uvedli biskupové.

Finanční příspěvek však "není odškodné", zdůraznil předseda CEF, remešský arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort. Již dříve někteří kritici postoje katolické církve uvedli, že jejich trauma peníze nevyřeší. "Obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet," řekl na začátku března předseda nezávislé komise pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) Jean-Marc Sauvé.

Duchovní na dnešním setkání, které se částečně konalo v jihofrancouzských Lurdách a částečně přes videokonferenci, také rozhodli o tom, že obětem sexuálního zneužívání v církvi každoročně věnují den modliteb, který připadne na třetí pátek předvelikonočního půstu. Další připomínkou obětí má být instalace pamětního místa, pokud možno v Lurdách. O jeho přesné podobě a umístění se však ještě nerozhodlo.

Komisi Ciase v roce 2018 zřídila sama katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Na začátku března komise vydala aktualizovaný odhad, podle kterého se ve Francii od roku 1950 mohlo obětí sexuálního zneužívání ze strany představitelů církve stát až 10.000 lidí. Letos na podzim má vyjít zpráva o této problematice, která má najít i odpověď na to, jak se církev do situace dostala.

Témata:  církev Francie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy