Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzská katolická církev finančně přispěje obětem zneužívání

Církev, ilustrační fotografie
Církev, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Francouzská katolická církev chce přijmout zodpovědnost a požádat o odpuštění za zločiny sexuálního zneužívání dětí ze strany svých představitelů. Oznámila do dnes francouzská biskupská konference (CEF), která na setkání odhlasovala i to, že oběti dostanou "finanční příspěvek". Informovala o tom agentura AFP.

Kvůli vyplácení "příspěvků" má být založen speciální fond, o výši příspěvků pro jednotlivé oběti bude rozhodovat nezávislá skupina. Ta bude mít na starosti i přezkum žádostí, uvedli biskupové.

Finanční příspěvek však "není odškodné", zdůraznil předseda CEF, remešský arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort. Již dříve někteří kritici postoje katolické církve uvedli, že jejich trauma peníze nevyřeší. "Obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet," řekl na začátku března předseda nezávislé komise pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) Jean-Marc Sauvé.

Duchovní na dnešním setkání, které se částečně konalo v jihofrancouzských Lurdách a částečně přes videokonferenci, také rozhodli o tom, že obětem sexuálního zneužívání v církvi každoročně věnují den modliteb, který připadne na třetí pátek předvelikonočního půstu. Další připomínkou obětí má být instalace pamětního místa, pokud možno v Lurdách. O jeho přesné podobě a umístění se však ještě nerozhodlo.

Komisi Ciase v roce 2018 zřídila sama katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Na začátku března komise vydala aktualizovaný odhad, podle kterého se ve Francii od roku 1950 mohlo obětí sexuálního zneužívání ze strany představitelů církve stát až 10.000 lidí. Letos na podzim má vyjít zpráva o této problematice, která má najít i odpověď na to, jak se církev do situace dostala.

Témata:  církev Francie

Související

Aktuálně se děje

10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.