Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzská katolická církev se chystá odškodňovat oběti sexuálního násilí

Církev, ilustrační fotografie.
Církev, ilustrační fotografie.
Foto: Pixmac

Francouzští katoličtí biskupové se dnes rozhodli vytvořit mechanismus pro odškodnění lidí, kteří se v církvi jako děti stali oběťmi sexuálního násilí. Biskupové se rovněž shodli, že odškodnění zaplatí z prostředků utržených z prodeje církevních nemovitostí nebo pomocí půjčky. Informovala o tom agentura AFP.

Církevní představení se dnes na těchto krocích dohodli při jednáních v Lurdách poté, co v pátek uznali, že katolická církev má jako instituce zodpovědnost za systematické sexuální násilí, které bylo v posledních desetiletích na dětech pácháno představiteli církve.

Podle předsedy Francouzské biskupské konference Érika de Moulinse-Beauforta se biskupové usnesli, že vytvoří nezávislý národní orgán, jehož cílem bude posoudit nároky obětí sexuálního násilí. V čele této nezávislé instituce stane právnička Marie Derainová de Vaucressonová, která je bývalou obhájkyní práv dětí.

Prostředky na odškodnění chtějí biskupové získat tak, že se "zbaví nemovitého majetku Francouzské biskupské konference a diecézí". Pokud to bude potřeba, vezme si církev podle de Moulinse-Beauforta půjčku.

"Finanční odškodnění bude součástí naší reakce, ale nebude přiznáváno automaticky," řekla Derainová de Vaucressonová časopisu La Croix a dodala, že vše bude záležet na konkrétním případu každé z obětí. "Některé daly najevo jen potřebu dozvědět se, zda útočník stále žije, jiné si přejí setkat se s osobou, jíž se jejich situace týká, ať už jde o útočníka samotného nebo o tehdejšího biskupa," vysvětlila právnička.

Podle zprávy komise vedené Jeanem-Marcem Sauvém představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili 216.000 dětí, většinou chlapců. Počet obětí se zvýší na 330.000, pokud se mezi ně započtou i činy, jichž se dopustili například učitelé v náboženských školách nebo pracovníci v charitách. Sauvé zveřejnil závěry svého vyšetřování začátkem října.

Témata:  církev Francie týrání a zneužívání dětí

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.