Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzský prezident Macron hovořil s papežem o dění na Ukrajině i eutanázii

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Papež František dnes přijal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s manželkou Brigitte na soukromé audienci ve Vatikánu. Necelou hodinu spolu hovořili o válce a humanitární situaci na Ukrajině, přijímání migrantů nebo debatě o eutanázii ve Francii, informovaly světové agentury. Macron se s papežem setkal potřetí.

Papež František válku na Ukrajině a krutosti páchané na civilistech již několikrát odsoudil a vyzval Rusko k ukončení invaze a k dialogu.

Macron se později setkal také se dvěma vysoce postavenými vatikánskými diplomaty. Podle agentury Reuters s nimi jednal o dění na Kavkaze, Blízkém východě a v Africe. Tato schůzka obvykle navazuje na obsah audience u papeže, poznamenává agentura.

Zatímco o obsahu jednání papeže s prezidentem obě strany dle zvyklostí mlčí, obšírně popisují dary, které si vyměnily. Papež předal francouzskému prezidentovi bronzovou medaili zobrazující Svatopetrské náměstí. Macron papeži věnoval vydání spisu K věčnému míru od filozofa Immanuela Kanta z roku 1796.

Macron přicestoval do Říma v neděli, setkal se s nově jmenovanou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Za toto setkání na domácí scéně sklidil silnou kritiku, neboť Meloniová se řadí ke krajní pravici, zatímco Macronova vláda k politickému středu.

Macron byl na první audienci u papeže v červnu 2018, podruhé loni v listopadu. Dnes se oslovovali křestními jmény a panovala přátelská atmosféra. Brigitte Macronová papeži řekla, že se za něj každý den modlí, napsala agentura AFP.

Témata:  Emmanuel Macron válka na Ukrajině Papež František eutanazie

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 15:15

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy