Papež František válku na Ukrajině a krutosti páchané na civilistech již několikrát odsoudil a vyzval Rusko k ukončení invaze a k dialogu.

Macron se později setkal také se dvěma vysoce postavenými vatikánskými diplomaty. Podle agentury Reuters s nimi jednal o dění na Kavkaze, Blízkém východě a v Africe. Tato schůzka obvykle navazuje na obsah audience u papeže, poznamenává agentura.

Zatímco o obsahu jednání papeže s prezidentem obě strany dle zvyklostí mlčí, obšírně popisují dary, které si vyměnily. Papež předal francouzskému prezidentovi bronzovou medaili zobrazující Svatopetrské náměstí. Macron papeži věnoval vydání spisu K věčnému míru od filozofa Immanuela Kanta z roku 1796.

Macron přicestoval do Říma v neděli, setkal se s nově jmenovanou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Za toto setkání na domácí scéně sklidil silnou kritiku, neboť Meloniová se řadí ke krajní pravici, zatímco Macronova vláda k politickému středu.

Macron byl na první audienci u papeže v červnu 2018, podruhé loni v listopadu. Dnes se oslovovali křestními jmény a panovala přátelská atmosféra. Brigitte Macronová papeži řekla, že se za něj každý den modlí, napsala agentura AFP.