reklama

U lidí vyléčených z infekce by jedna dávka vakcíny připomněla reakci imunitního systému, vysvětluje HAS.

Všechny tři vakcíny schválené k použití v Evropské unii - látky od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca - jsou navrženy tak, aby se očkovanému podaly dvě dávky s odstupem několika týdnů. Vakcína od společnosti Johnson&Johnson, kterou nyní posuzuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), vyžaduje k imunizaci jen jednu dávku.

Využívat jen jednu dávku pro imunizaci lidí, kteří onemocnění prodělali, v posledních dnech navrhlo několik studií ze Spojených států a Itálie, které však zatím neprošly recenzním systémem.

Doporučení francouzského zdravotnického úřadu musí před jeho případným aplikováním ještě schválit vláda. Pokud by ho však kabinet přijal, zásadně by to zrychlilo francouzský očkovací program, píše agentura AP.

Francouzská vláda za pomalý postup očkování čelila kritice, premiér Jean Castex však minulý týden slíbil, že se Francouzi v únoru dočkají čtyř milionů dávek. K čtvrtku v zemi s přibližně 66 miliony obyvatel zdravotníci podali jednu dávku očkovací látky 2,1 milionu lidí, z čehož okolo půl milionu obdrželo i druhou dávku.

Francie od počátku epidemie v zemi zaregistrovala 3,4 milionu potvrzených případů nákazy, což je v absolutních číslech šestý nejvyšší počet na světě. Po nákaze v zemi zemřelo téměř 81.000 pacientů.

reklama