Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzům se nelíbí návrh bezpečnostního zákona, má trestat za zveřejnění fotek policistů

Paříž, ilustrační foto
Paříž, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ve městech napříč Francií se dnes znovu lidé vydali do ulic vyjádřit nesouhlas s návrhem bezpečnostního zákona, který například zakazuje publikovat snímky, kde je možné identifikovat členy pořádkových složek. Francouzská média hlásí shromáždění v desítkách měst včetně Paříže, Lyonu či Montpellieru. Dnešní mobilizace je několikátou za poslední měsíce, kontroverzní opatření mezitím schválila dolní komora francouzského parlamentu.

V Paříži demonstranti na začátku odpoledne asi z poloviny naplnili náměstí Republiky, informovala agentura AFP. Z metropole byly po poklidném odpoledním pochodu hlášeny drobné střety mezi demonstranty a policií, ta následně použila vodní dělo. Pochodu v Montpellieru se podle místní prefektury účastnilo na 3000 lidí, manifestace se konaly také v Lille, Nantes, Nice, Rennes či Štrasburku.

V protestech proti bezpečnostnímu zákonu se spojují různé skupiny a lidé s různými motivacemi. Podporují je novináři či aktivisté prosazující svobodu slova, do dnešní mobilizace se zapojili i stoupenci protivládního hnutí žlutých vest, které bylo nejvíce viditelné na přelomu let 2018 a 2019.

"Přivádí mě dnes dvě motivace: návrh zákona o veřejné bezpečnosti a také podpora kultury," řekla AFP 24letá Kim, která není spokojena s uzavírkou kulturních institucí spojenou s epidemií covidu-19.

Kontroverzními body zmíněného návrhu zákona jsou hlavně články 21, 22 a 24. Ten poslední by při schválení původního znění trestal zveřejnění snímků či záběrů, na kterých by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních sil. Vláda po podzimních protestech slíbila, že ustanovení přepracuje. Zbylé dva kritizované články se týkají používání dronů a kamer připevněných na úborech policistů.

Dosud největší vlnu protestů v této souvislosti přinesl 28. listopad, kdy podle úřadů vyšlo do ulic 133.000 lidí, podle organizátorů dokonce půl milionu. Demonstrace se konaly i v prosinci nebo před dvěma týdny. Už na podzim návrh zákona schválilo Národní shromáždění, podle televize BFM TV nejspíše v březnu projde i Senátem.

Témata:  Francie demonstrace ve Francii

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.