Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

G7 bude po Tálibánu požadovat záruku bezpečných odchodů i po 31. srpnu

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Twitter

Státy skupiny G7 po dnešním mimořádném jednání ve společném prohlášení ujistily o svých závazcích vůči lidem v Afghánistánu a obnovených humanitárních snahách. Mezinárodní společenství bude po hnutí Tálibán, které nedávno Afghánistán ovládlo, v první řadě požadovat záruku možnosti bezpečného odchodu ze země i po 31. srpnu, uvedl britský premiér Boris Johnson.

Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela nesmí státy dovolit vznik nového trhu pro pašeráky lidí.

"Jakákoliv budoucí afghánská vláda se musí držet mezinárodních závazků Afghánistánu. Budeme afghánské strany posuzovat podle jejich činů, ne podle jejich slov," uvedli lídři skupiny ve společném prohlášení.

"Podmínkou číslo jedna, kterou jako G7 stanovujeme, je záruka práva na bezpečný odchod do 31. srpna a po něm pro všechny, kdo chtějí odejít," uvedl Johnson, podle kterého mají státy G7 dostatečnou ekonomickou, diplomatickou a politickou moc pro dosažení svých požadavků. Americký prezident Joe Biden se dnes podle agentury AP rozhodl neprodloužit do září přítomnost vojáků USA na letišti v Kábulu, odkud jsou lidé ze země evakuováni.

Rozhodnutí neprodloužit termín po jednání potvrdila i německá kancléřka Angela Merkelová.

"Konference nevyústila v nová data (pro konec evakuační mise)," oznámila kancléřka. Skupina podle ní prodiskutovala možnost využití civilní části kábulského letiště po 31. srpnu. Kanadské síly jsou připraveny v Kábulu zůstat - pokud to bude možné - i po tomto datu, uvedl kanadský premiér Justin Trudeau.

Podle Francie je prioritou také to, aby Tálibán přerušil veškeré styky s teroristickými organizacemi a zapojil se do boje proti terorismu, uvedl činitel francouzské prezidentské kanceláře.

"Afghánistán se nemůže vrátit zpátky k tomu, aby se stal živnou půdou teroru, Afghánistán se nemůže stát drogovým státem, dívky musí mít vzdělání až do 18 let věku," uvedl Johnson.

"Nesmíme dovolit vytvoření nového trhu pro pašeráky lidí. Jsme pevně rozhodnutí udržet migrační toky pod kontrolou a ochránit hranice EU," prohlásil po virtuálním jednání G7 Michel, podle kterého evropská sedmadvacítka hodlá spolupracovat s zeměmi v regionu jako je Írán, Pákistán či středoasijské státy.

Zaujmout v rámci G7 i Evropy společnou pozici ohledně imigrace z Afghánistánu je zásadní i podle italského premiéra Maria Draghiho, který chce do tématu zapojit i širší skupinu G20, jíž nyní Itálie předsedá.

"G20 může G7 pomoci začlenit další země, které jsou velmi důležité, protože mají možnost kontrolovat, co se v Afghánistánu děje," uvedl Draghi. Jde podle něj zejména o Rusko, Čínu, Saúdskou Arábii, Turecko a Indii.

Dnešní diskuse se konala z iniciativy Británie, která momentálně skupině vyspělých ekonomik předsedá. Kromě ní do G7 patří Spojené státy, Itálie, Francie, Německo, Japonsko a Kanada. Jednání se účastnil i Michel, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Témata:  Boris Johnson G7 Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy