reklama

"Bez ohledu na to, kdo v druhém kole nakonec zvítězí, podle názoru expertů 'proruská a pročínská' vyjádření, jaké si dovoloval Zeman, už z Česka nikdo neuslyší," míní deník. Prezident v Česku je sice postava prakticky výlučně ceremoniální, ale přece jen má váhu na mezinárodní scéně a může, byť třeba nepřímo, ovlivňovat zahraniční politiku Česka.

"Dříve Zemanova prohlášení alespoň do jisté míry vyrovnávala protirusky naladěnou českou vládu, ale teď vše půjde jedním směrem. A kandidáti si za tím stojí: penzionovaný generál Pavel tvrdí, že Rusové, kteří opustili svou vlast, představují hrozbu pro státní zřízení v Česku, zatímco expremiér se dosud nechává unášet euforií, že jej doslova před pár dny soud zprostil viny v případu machinací s evropskými dotacemi," píše Komsomolskaja pravda.

Závěrem list připomněl, že šance na zvolení měla z devíti uchazečů i "nezkušená ekonomka" Danuše Nerudová, ale její celá předvolební rétorika se podle ruského deníku dala shrnout do slov: "Evropská unie a NATO je naše všechno".