Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás kritizuje americkou pomoc Izraeli, prý porušuje právo

Íránský útok na Izrael (13.-14. dubna 2024). Fotogalerie +2
Íránský útok na Izrael (13.-14. dubna 2024).
Foto: Reprofoto ČT

Palestinské teroristické hnutí Hamás odsoudilo novou americkou vojenskou pomoc Izraeli, kterou v sobotu schválila Sněmovna reprezentantů. Uvolněné prostředky mají jít zejména na posílení izraelské protivzdušné obrany, která v dubnu čelila také íránskému útoku. 

"Tato podpora, která porušuje mezinárodní právo, je povolením a zelenou pro (izraelskou) extremistickou vládu, aby pokračovala v brutální agresi proti našemu lidu," uvedl Hamás, který válčí s Izraelem od loňského října, kdy teroristé vpadli na izraelské území, kde vraždili civilisty a brali rukojmí. 

Palestinské hnutí dodalo, že schválení pomoci je potvrzením americké spoluúčasti na "vyhlazovací válce" vedené izraelskou armádou v Pásmu Gazy na pobřeží Středozemního moře. 

Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila poskytnutí více než 26 miliard dolarů na vojenskou pomoc Izraeli. Peníze jsou určeny i na obranu proti Íránu a jeho spojencům, ale také na humanitární pomoc. Američtí zákonodárci zároveň schválili uvolnění další vojenské pomoci pro Ukrajinu či Tchaj-wan. 

Témata:  HAMÁS Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda Izrael

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy