Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás kritizuje americkou pomoc Izraeli, prý porušuje právo

Íránský útok na Izrael (13.-14. dubna 2024). Fotogalerie +2
Íránský útok na Izrael (13.-14. dubna 2024).
Foto: Reprofoto ČT

Palestinské teroristické hnutí Hamás odsoudilo novou americkou vojenskou pomoc Izraeli, kterou v sobotu schválila Sněmovna reprezentantů. Uvolněné prostředky mají jít zejména na posílení izraelské protivzdušné obrany, která v dubnu čelila také íránskému útoku. 

"Tato podpora, která porušuje mezinárodní právo, je povolením a zelenou pro (izraelskou) extremistickou vládu, aby pokračovala v brutální agresi proti našemu lidu," uvedl Hamás, který válčí s Izraelem od loňského října, kdy teroristé vpadli na izraelské území, kde vraždili civilisty a brali rukojmí. 

Palestinské hnutí dodalo, že schválení pomoci je potvrzením americké spoluúčasti na "vyhlazovací válce" vedené izraelskou armádou v Pásmu Gazy na pobřeží Středozemního moře. 

Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila poskytnutí více než 26 miliard dolarů na vojenskou pomoc Izraeli. Peníze jsou určeny i na obranu proti Íránu a jeho spojencům, ale také na humanitární pomoc. Američtí zákonodárci zároveň schválili uvolnění další vojenské pomoci pro Ukrajinu či Tchaj-wan. 

Témata:  HAMÁS Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda Izrael

Související

Aktuálně se děje

6:24

ÚTOK USA NA ÍRÁN: Trump zahájil útok na Írán bez svolení Kongresu, Schumer žádá vysvětlení

Vůdce menšinové frakce v Senátu Chuck Schumer vyzval prezidenta Donalda Trumpa k jasným vysvětlením po jeho rozhodnutí provést údery na Írán bez souhlasu Kongresu. Schumer zdůraznil, že žádnému prezidentovi by nemělo být dovoleno jednostranně zatáhnout zemi do války a požaduje rychlé přijetí zákona o válečných pravomocích.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy