Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás nevidí žádný vážný problém v nejnovějším návrhu Izraele

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli uvedlo, že nevidí žádný vážný problém v nejnovějším návrhu Izraele na dohodu o příměří a propuštění rukojmí v Pásmu Gazy. 

Delegace islamistického hnutí přijede v pondělí do Egypta, aby doručila svou odpověď na izraelský návrh, oznámil vysoký představitel Hamásu pro AFP.

"Pokud nevzniknou žádné nové izraelské překážky, atmosféra je pozitivní," uvedl zdroj anonymně. "V připomínkách a otázkách, které Hamás předložil k obsahu návrhu, nejsou žádné vážné problémy," dodal.

Izraelská vláda čelí tlaku ze strany zahraničních spojenců, kteří požadují dosažení dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy. Podle humanitárních organizací tato válka přivedla palestinskou enklávu na pokraj hladomoru a vyvolala obavy z eskalace konfliktu.

V Izraeli protestující žádají, aby vláda zajistila osvobození rukojmích unesených do Gazy při útoku z 7. října loňského roku, který vyvolal válku.

Egypt, Katar a USA se snaží prostředkovat nové příměří od týdenního zastavení bojů v listopadu loňského roku. Během tohoto zastavení bojů propustil Hamás 80 izraelských rukojmí výměnou za 240 Palestinců z izraelských věznic.

Diplomatické úsilí se v posledních dnech zintenzivnilo. Egypt tento týden poslal svou delegaci do Izraele, aby oživil uvízlé rozhovory.

Podle izraelských představitelů web Axios praví, že nejnovější izraelský návrh počítá s ochotou diskutovat o "obnovení udržitelného klidu" v Pásmu Gazy za podmínky propuštění zbývajících rukojmích.

Axios uvádí, že izraelská strana poprvé během téměř sedmi měsíců trvání konfliktu naznačila otevřenost k jednání o jeho ukončení.

Nejmenovaný představitel Hamásu pro AFP uvedl, že hnutí je otevřeno "pozitivní" diskusi o novém návrhu a usiluje o dosažení dohody, která zaručí trvalé příměří, svobodný návrat vysídlených osob, přijatelnou dohodu o výměně zajatců a ukončení obléhání. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem HAMÁS Izrael

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy