Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás ukázal rukojmího na videu. Zmocnil se ho na festivalu

Zmrzačená paže Hershe Goldberga-Polina byla vidět na videu, když řekl svým rodičům, že je miluje.
Zmrzačená paže Hershe Goldberga-Polina byla vidět na videu, když řekl svým rodičům, že je miluje.
Foto: brigády Kássam

Teroristé z palestinského hnutí Hamás ve středu zveřejnili video s jedním z rukojmích. Podle médií jde o izraelsko-amerického mladíka, kterého se militanti zmocnili na festivalu. V rámci války v Gaze má brzy následovat další fáze - izraelská ofenziva do Rafáhu. 

Mužem na videu má být podle izraelských médií Hersh Goldberg-Polin, který byl 7. října 2023 na hudebním festivalu Nova na jihu Izraele. "Šel jsem se pobavit s kamarády a namísto toho jsem bojoval o život s těžkými zraněními po celém těle," říká Polin na záběrech, které Hamás zveřejnil na telegramu. Pravost videa se agentuře AFP nepodařilo ověřit. 

Izraelské úřady odhadují, že v zajetí zůstává po loňském vpádu militantů na izraelské území asi polovina z přibližně 250 lidí. Izraelská armáda již dříve uvedla, že 34 rukojmích je po smrti.

Izrael se podle médií brzy chystá provést ofenzivu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde je podle armády poslední bašta palestinského teroristického hnutí Hamás. Podle deníku Hajom bude ofenziva zahájena velmi brzy poté, co byla několik týdnů odkládána kvůli sporům se Spojenými státy americkými. Netanjahuova vláda se definitivně rozhodla pro další vojenský postup po selhání posledních jednání o příměří. 

Izraelci tvrdí, že ve městě se skrývají čtyři bojové prapory Hamásu o nejméně tisícovce ozbrojenců. Proto je podle armády nutná vojenská operace, aby bylo dosaženo vítězství ve válce, zničení teroristického hnutí a osvobození zbývajících rukojmích. 

Témata:  HAMÁS Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy