Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hizballáh navzdory hrozbě "totální války" zaútočil na Izrael. Hrozí Izraeli i Kypru

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Ve středu Hizballáh znovu zaútočil na sever Izraele, jak uvedla izraelská armáda. Útok přišel navzdory úterním hrozbám Izraele o možné totální válce, uvedl server Times of Israel.

Od začátku konfliktu v Pásmu Gazy dochází mezi Hizballáhem a Izraelem téměř denně k přestřelkám přes hranici. Hizballáh, který je spojencem palestinského hnutí Hamás, vede s Izraelem válku v Gaze.

Izraelská armáda oznámila, že na oblast města Kirjat Šmona bylo z Libanonu vypáleno asi 15 střel, z nichž mnohé zachytila protivzdušná obrana. Izraelské dělostřelectvo následně zasáhlo zdroj palby.

Hizballáh potvrdil, že vypálil desítky raket a dělostřeleckých granátů na kasárny v Kirjat Šmoně jako odvetu za izraelské útoky na dvě libanonské obce, při nichž zemřelo pět bojovníků Hizballáhu.

Útoky přišly den poté, co izraelská armáda schválila operační plán pro případnou ofenzívu v Libanonu. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v úterý pohrozil Hizballáhu zničením v případě totální války, varujíc, že Hizballáh a Libanon budou tvrdě zasaženy.

Americký emisar Amos Hochstein tento týden navštívil Izrael a Libanon, kde apeloval na deeskalaci konfliktu na hranici.

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh varoval, že v případě totální války nebude v Izraeli ušetřeno žádné místo a pohrozil Kypru, že se stane součástí konfliktu, pokud poskytne Izraeli svá letiště a základny.

Nasralláh prohlásil, že Hizballáh je připraven na nejhorší scénář a že Izrael musí být připraven na útoky na zemi, na moři i ve vzduchu. Dodal, že Hizballáh zatím použil jen část svého arzenálu a má nové zbraně připravené pro budoucí dny.

Posledních osm měsíců se Hizballáh a izraelské jednotky pravidelně ostřelují na hranici, paralelně s konfliktem v Pásmu Gazy. Minulý týden Hizballáh odpálil nejvíce raket a dronů na Izrael v reakci na izraelský nálet, při kterém zahynul vysokopostavený velitel hnutí. 

Témata:  Hizballáh Izraelská armáda Izrael

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy