reklama

Libanonské proiránské militantní hnutí Hizballáh provedlo nejméně tři útoky na izraelské pozice nedaleko libanonských hranic. Izrael následně ostřeloval shluk vesnic poblíž hranic, uvedl libanonský bezpečnostní zdroj.

Izraelská armáda uvedla, že v Libanonu zaútočila na "teroristickou buňku", která vypálila raketu na Izrael. Zraněné na izraelské straně bezprostředně nehlásili, uvedla agentura Anadolu.

Hizballáh uvedl, že v úterý zahynulo šest bojovníků napojených na hnutí. Bezprostředně nebylo jasné, zda všichni zahynuli při úterních bojích.

Hizballáh, plným názvem Hizballáh (Hezbollah) - Strana Božího Stránce, je šíitská militantní a politická organizace s hlubokými kořeny v Libanonu. Byla založena v roce 1982 během libanonské občanské války a byla podporována Íránem. Název Hizballáh znamená "Strana Boží" v arabštině.

Hizballáh disponuje silným ozbrojeným křídlem a je považován za jednu z nejsilnějších a nejlépe ozbrojených skupin v Libanonu. Bojoval proti Izraeli v různých konfliktech, včetně Libanonské války v roce 2006. Jeho bojovníci jsou vybaveni raketami a dalšími zbraněmi a mají vojenské základny v jižním Libanonu.

Hnutí má také silnou politickou přítomnost v Libanonu. Je součástí libanonské vlády a parlamentu a má spojenectví s dalšími politickými stranami v zemi.

Hizballáh je známý svou blízkou vazbou na Írán, který mu poskytuje politickou a vojenskou podporu. Tato spojenectví ovlivňují regionální politiku a konflikty na Středním východě.
Hizballáh je považován za teroristickou organizaci Spojenými státy a několika dalšími zeměmi kvůli svým ozbrojeným útokům a aktivitám, zejména proti Izraeli. Nicméně, v Libanonu má také značnou podporu a je vnímán mnoha lidmi jako odpor proti izraelské okupaci jižního Libanonu.